Fully customizable server-side infrastructure for IoT applications
IoT uygulamaları için tam uyarlanabilir şekilde çalışabilen sunucu taraflı altyapı platformu
- Tez No: 859596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Üçüncü partilerin üretim yaptığı paketleme fabrikalarında üretim süreci genelde bağımsız bir şekilde yürümektedir. Üretim sırasında paketleme istasyonlarındaki kayıplar ve verimlilik oranları ana fabrika tarafından takip edilememekte ve kayıplardan dolayı satış sonrası gerçek kar doğru bir şekilde hesaplanamamaktadır. Ek olarak, gelen üretim talebi elle sistemlere girildiği için yanlış bir giriş olduğunda tüm üretim süreci etkilenmekte ve hesaplamaların tekrar baştan yapılması gerekmektedir. Bu gibi durumlar fabrika için para ve zaman kaybına neden olmaktadır. Çalışmanın amacı üçüncü parti firmaların üretim yaptığı üretim hatlarında sunucu taraflı bir IIoT uygulaması geliştirerek yapılan üretimin ana fabrika sistemlerinde raporlanması ve üretim sürecinde oluşan kayıp ile verimlilik oranlarının iş zekası uygulamaları aracılığıyla üst yönetime kullanıcı dostu bir şekilde sunulmasını sağlayan uçtan uca bir çözüm sunmaktır. Çözümümüzde, bant üzerinde bulunan ve birbirinden bağımsız halde çalışan PLC makinalarına, merkezi bir sistem üzerinden çift yönlü erişim (okuma-yazma) sağlanmaktadır. SAP sisteminden gelen talepler sisteme otamatik olarak düştükten sonra toplanan veriler merkezi sistem tarafından işlenip, fabrikanın sipariş sistemlerine talep doğrultusunda gönderilebilmektedir. Bu sistem aracılığıyla üretim süreci sırasında ne kadar kayıp olduğu, üretim esnasında kaç paketin başarılı bir şekilde paletlendiği bilgisi iş zekası sistemi aracılığı ile raporlanabilir hale gelmiştir. Bu sistem sayesinde merkezi fabrikanın üçüncü parti firmaların yaptığı üretim üzerinde tam kontrolü sağlanmış ve üretimde oluşan hata payına göre fiyat güncellemesi yapabilir hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Production process generally proceed independently in the packing factories which third parties make production process. During the production, Losses and efficiency rates in packing stations cannot be monitored by the main factory and real profit after the sales cannot be calculated accurately due to losses. Additionally, since orders for production are entered manually, whole production process are affected, and calculations need to be done from scratch if wrong inputs are entered. These kinds of situations cause loss time and money for the factory. The aim of the study is to develop a server-side IIoT application on the production lines where third-party companies produce, and to provide an end-to-end solution that enables the losses and productivity rates that occur during production process to be reported in the main factory systems in a user-friendly way through business intelligence applications. In our solution, bi-directional access (read-write) is provided to the PLC machines on the line which are working independently of each other. After the orders coming from SAP system are automatically entered into the system, gathered data is processed by the main system and sent to the factory's order management system by demand. Through this system, information on losses while the production process and how many packages are successfully palletized during the production can be reported through the business intelligence system. With the help of this system, the central factory has full control over the production which is made by the third-party companies and can update the prices according to the margin of error in production.