Organik koşullarda üretilen sanayi domatesinde (Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ) organik gübre uygulamasının verim ve kalite özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of organic manure applications on yield and quality in organic processing tomato (Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten)
- Tez No: 301889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışma Organik sertifikalı üretim alanında yapılan organik sanayi domatesi üretiminde kullanılan organik sertifikalı ticari gübre ile çiftlik gübresinin farklı uygulama zamanı ve uygulama dozlarının verim ve bazı kalite özelliklerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlı yürütülmüştür. E.Ü. Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliğinde 2010 Nisan-Ağustos aylarında yürütülen çalışmada organik kökenli gübre dozlarının bitki gelişimi (bitki çapı ve boyu) ile verim ve bazı kalite özelliklerinde (meyve ağırlığı, pH, briks, renk? vs) oluşturduğu etki belirlenmiştir.Çalışmada H-9663 (F1) geççi domates çeşidi kullanılmıştır. Organik gübre olarak Çamlı Yem Besicilik San. Tic. A.Ş'ye ait ?Organik Sertifikalı? Biofarm ticari katı hayvan gübresi ve bir yıl örtü altında olgunlaştırılmış, büyükbaş hayvan gübresi kullanılmıştır.Deneme 3 tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Her parsele 75 bitki dikilmiş ve uygulamalar 200 kg/da, 400 kg/da Biofarm ile 1100 kg/da çiftlik gübresi, fide dikim öncesi, fide dikimi ile ve çiçeklenme döneminde olmak üzere 3 ayrı dönemde yapılmıştır.Çalışma sonucunda, Biofarm 400 kg/da dozunun en yüksek birim alan verim değeri (14810,87 kg/da) gösterdiği, yine aynı dozun 1/3 oranında 3 ayrı dönemde yapılan uygulama sonucundaki en yüksek birim alan değeri (15542 kg/da) gösterdiği belirlenmiştir. Yine aynı uygulama dozu ve uygulama zamanının en yüksek briks değeri (%4,84 ve %5,07) oluşturduğu yüksek meyve suyu renk (a/b) değeri (1,64) oluşturduğu saptanmıştır. Ayrıca 3 ayrı dönemde yapılan uygulama ile daha büyük habituslu bitki elde edildiği için meyvelerde güneş yanığı zararı da en az oranda (%1,98) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effects of the usage of organic certified Biofarm whichs origin is plant and animal based and fermented farm manure during different physiological cycles of the process with varying dosages on plant yield and some quality characteristics in the organic processing tomato production.The type of processing tomato used in this study is the late blooming H-9663 (F1) and the type of organic nutrient used is“Organic certified”Biofarm commercial manure supplied from Camli Yem Besicilik San. Tic. A.S. As an alternative to the aforementioned nutrient, appropriately matured farm manure for one year is used.Trials were conducted as RDB with 3 replications and the plant count was 75 as average at a plot. 2 different ratio of Biofarm organic fertilizer(200 kg/da and 400 kg/da) and farm manure (110 kg/da) were applied in three diffirent cycles (15 days before transplanting, with transplanting and at floroscence) due to soil analysis results.The results showed the usage of Biofarm commercial manure in the ratio of 400kg/da is the most efficient approach to increase the yield value (14810,87 kg/da) per decare. As a result 400 kg/da ratio application in three diffirent cycles has reached the values on yield (15542/da) and quality (4,82 and 5,07) brix and high fruit juice colour (a/b) value (1,64) is found. Less sunburn ratio of fruit value (% 1,98) is determined due to plants which formed bigger habituses with applications done in 3 different cycles.