Meslek lisesi moda tasarım teknolojisi bölümü kalıp dersinin işlenmesinde ters yüz edilmiş sınıf modelinin kullanımı
Use the flipped classroom model in the processing of the clothing pattern lesson in the fashion design technology department of vocational high school
- Tez No: 859597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ERCAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, meslek lisesi moda tasarım teknolojisi bölümü kalıp dersi öğretiminde ters yüz edilmiş sınıf modelinin kullanımının öğrencilerin derse karşı tutumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma süresince bu öğrenme modelinin Giysi Kalıpları dersine yönelik tutuma etkisi incelenmiş ve modele dair görüşlerin ayrıntılı bir şekilde sunulması amaçlanmıştır. Bu araştırma, problemin daha kapsamlı bir biçimde açıklanması amacıyla karma yöntem araştırması ile tasarlanmış, araştırma deseni olarak da açıklayıcı desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda ön test son test tek denekli yarı deneysel araştırma deseni; nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu çalışmanın teorik evreni, Türkiye ve Kırgızistan merkezli tüm meslek liseleri öğrencileridir. Çalışılabilir evren ise, temel özellikleri belirlenen meslek liseleri öğrencileridir. Bu evrenden kolayda örnekleme ile ulaşılan 22 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın uygulaması 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. yarıyılında Kırgızistan Bişkek'te bulunan Kırgız Türk Anadolu Kız Meslek Lisesinde yürütülmüştür. Uygulama süreci 8 haftalık bir zaman diliminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan giysi kalıpları dersine yönelik tutum ölçeği ve görüşme formu kullanılacaktır. Giysi kalıpları dersine yönelik tutum ölçeği toplamda üç faktörden ve 16 maddeden oluşmaktadır. Giysi kalıpları dersine yönelik tutum ölçeği Google formlar aracılığıyla öğrencilere ulaştırılacaktır. Çalışmanın nicel verilerinin analizinde SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılacaktır. Bu bölümde meslek lisesi öğrencilerinin giysi kalıpları dersine yönelik tutum düzeyleri öğretim modeli değişkenine göre incelenecektir. Nitel verilerin analizinde ise Maxqda ile veriler temalara ve alt temalara ayrılarak içerik analiz yöntemine göre değerlendirilecektir. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilere göre giysi kalıp dersi öğrencilerinin giysi kalıp dersi tutum ölçeğine ilişkin ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir farkın oluştuğu tespit edilmiştir. Yapılan görüşmeler ise öğrencilerin modele dair olumlu görüşlerinin çoğunlukta olduğunu göstermiştir. Öğrenciler ters yüz edilmiş öğrenme modelinin genel olarak akademik hayatı kolaylaştırdığını, istediğin hızda ilerlemenin ve video dersleri tekrar tekrar izlemenin bilgilerin daha kalıcı hale gelmesini sağladıklarını düşündüklerini belirtmişlerdir. Giysi kalıpları dersine yönelik öğrenci tutumlarında ön test son test sonuçlarına göre anlamlı farklılaşma oluştuğu, yapılan görüşmelere göre öğrencilerin ters yüz öğrenme modeliyle alakalı olumlu görüşler sundukları görülmüştür. Giysi kalıpları dersinin öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin kullanımının yapılandırmacı ve aktif öğrenmeye uygun, öğrenciler açısında verimli ve keyifli bir ders ortamını oluşturacağı sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of the use of the flipped classroom model in teaching the pattern course of the fashion design technology department of vocational high school on the students' attitudes towards the course. During the study, the effect of this learning model on the attitude towards the Clothing Patterns course was examined and it was aimed to present the opinions about the model in detail. This research was designed with mixed methods research in order to explain the problem more comprehensively, and explanatory design was used as the research design. In the quantitative dimension of the study, pre-test post-test single-subject quasi-experimental research design; In the qualitative dimension, a semi-structured interview form was used. The theoretical population of this study is all vocational high school students based in Türkiye and Kyrgyzstan. The workable population is the vocational high school students whose basic characteristics are determined. 22 students reached from this universe through convenience sampling formed the sample of the research. The application of the research was carried out in the Kyrgyz Turkish Anatolian Girls' Vocational High School in Bishkek, Kyrgyzstan, in the first semester of the 2023-2024 academic year. The implementation process was carried out over a period of 8 weeks. The attitude scale and interview form for the clothing patterns course created by the researcher will be used as data collection tools in the research. The attitude scale towards the clothing patterns course consists of three factors and 16 items in total. The attitude scale towards the clothing patterns course will be delivered to students via Google forms. SPSS and AMOS statistical programs will be used to analyze the quantitative data of the study. In this section, the attitude levels of vocational high school students towards the clothing patterns course will be examined according to the teaching model variable. In the analysis of qualitative data, the data will be divided into themes and sub-themes and evaluated according to the content analysis method with Maxqda. According to the data obtained as a result of the study, it was determined that there was a significant difference between the pre-test and post-test results of the clothing pattern course students regarding the garment pattern course attitude scale. The interviews showed that the majority of students had positive opinions about the model. Students stated that they thought that the flipped learning model made academic life easier in general, and that progressing at your own pace and watching video lessons over and over again made the information more permanent. It was observed that there was a significant difference in student attitudes towards the clothing patterns course according to the pre-test and post-test results, and according to the interviews, the students presented positive opinions about the flipped learning model. It can be concluded that the use of the flipped learning model in teaching the clothing patterns course will create an efficient and enjoyable course environment for students, suitable for constructivist and active learning.