XIX. yüzyıl Batı ve Rus seyyahlarının eserlerinde Kırgızistan
Kyrgyzstan in the works of western and russian travelers of the 19th century
- Tez No: 859598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyıl boyunca farklı ülkelerden gelerek Kırgız topraklarını ziyaret eden; seyyah, bilim adamı, diplomat, asker, yazar, misyoner gibi kimselerin gerek bölge gerekse Kırgızlar hakkında yazmış oldukları seyahatnamelerin, değerlendirilmesi ile oluşturulmuştur. Bu çalışmanın amacı, XIX. yüzyıl ana kaynaklarını tanıtarak, bu dönemde Kırgızistan'ın sosyal, iktisadi, siyasi, kültürel durumunu ve Kırgızların bu dönemdeki yaşantılarını seyahatnameler üzerinden ortaya koymaktır. Çalışma konusu olarak seyahatnamelerin seçilmesinin ana nedeni söz konusu döneme kadar Kırgızlara ilişkin yazılı kaynakların azlığı ve bu bakımdan seyahatnamelerin birincil elden kaynak niteliği taşımalarıdır. Seyahatnamelerde; Kırgızların kökenleri, sosyal, ekonomik durumları, kültürleri, bölgesel yerleşimleri, demografik yapıları, sosyo-politik yaşamları ve dönemin siyasi, askeri olaylarına ilişkin son derece mühim ve eşsiz bilgilerin mevcut olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamında kaleme alınan seyahat notları, tüm yönleriyle incelenip karşılaştırılmıştır. İncelenen seyahatnamelerin içerisinde bilimsel bilgilerin yanı sıra yer yer basit, abartılı bilgiler, sübjektif tasvir ve ifadelerin de bulunduğu görülmüştür. Bu durum, kullanılan bilginin doğruluğunun tespit edilebilmesi noktasında ciddi bir tenkit ve tetkik zorunluluğunu ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle, eserlere ve görüşlere yönelik doğru analizler yapabilmek için seyyahların biyografileri, seyahatnameleri, Kırgızistan ve Kırgızlara dair verdikleri bilgiler ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Tez yazımı süresince, disiplinler arası genel kabul görmüş eleştirel-analitik, istatistiksel, karşılaştırmalı-tarihsel ve diğer bilimsel yöntemler kullanılmış; yer yer konulara ilişkin uygun arkeolojik ve etnografik bulgularla desteklenerek, seyahatnamelerin verdiği bilgileri karşılaştırılarak, bulguları çözümleme yoluna gidilmiştir. Buna ek olarak alışma kapsamında ele alınan seyahatnamelerdeki bilgiler; söz konusu döneme ait başka seyahatnameler, söz konusu dönem içerisinde yazılan raporlar, günlükler, istatistikler, belgeler ve yer yer modern araştırma kaynaklarındaki bilgilerle de desteklenmiştir. Netice itibariyle, XIX. yüzyıl seyyahlarının eserlerinde Kırgızistan ve Kırgızları ele aldığımız bu çalışma ile söz konusu dönem araştırmalarında seyahatnamelerin önemini ortaya koymak ve onlar aracılığıyla alana katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the travellers, scientists, diplomats, soldiers, writers, missionaries and merchants who came from different regions and visited Kyrgyz lands throughout the 19th century; It was created by evaluating the travel books, reports, diaries, statistics, documents, etc. That they wrote about both the region and the Kyrgyz people. The travel notes used have been examined and compared in all aspects. Each traveler who came to the region wrote notes in the context of his own purpose, field of study and interest; It was observed that they reflected the worldviews of the professional groups and social circles they belonged to in their notes. It is seen that in the sources examined, in addition to scientific information, there are also sometimes daily and exaggerated information, and negative depictions and expressions arising from subjective perspectives. This situation has brought about the necessity of serious criticism and examination in order to understand the content of the study and to determine the accuracy of the information used. For this reason, in order to make accurate analyzes of the works and views, the biographies and travel books of the travelers and the information they gave about Kyrgyzstan and the Kyrgyz people were examined under separate headings. The most important reason for conducting the study with reference to travelogues is that the notes written by the travelers who came to the region at a time when an oral history tradition was dominant among the Kyrgyz are first-hand sources. In this way, it has been observed that the travelers conveyed extremely important and unique information about the origins, social, economic conditions, culture, regional settlements, demographic structures, socio-political life and political and military events of the period. In this context, in the period that constitutes the focus of the study, the travel notes of the travelers who came to the region for various purposes, although they had different geographies and cultures, were taken and evaluated collectively. The nineteenth century, in which our study is concentrated, witnessed significant changes and transformations for the Kyrgyz people. In this period, the occupation of the Kyrgyz lands, the colonization activities of the Russian administration in the region and the beginning of the Russian domination of the Kyrgyz tribes witnessed significant changes in the nomadic structure and the socio-economic, cultural and administrative status of the people within this structure. During this period, travelers, especially from the borders of the Russian Empire and various Western countries, provided valuable information in line with their own perspectives, knowledge and research areas. Thanks to the notes kept by these travelers, it was possible to reach a lot of information about the anthropology, daily life, customs and traditions, administrative and social structures, economic life, and the effects of the Russian occupation on the Kyrgyz people, who had an oral history tradition in the XIXth century. As a result, this study, in which we examined the lands of Kyrgyzstan and the Kyrgyz in the light of travelogues published in the XIXth century, has shown us how travelogues can provide rich data when used as main sources within the science of history.