Üç farklı pembe kompozitin makaslama bağlanma dayanımına titanyum, zirkonya, modifiye peek alt yapının ve termal yaşlandırmanın etkisi
The effect of titanium, zirconia, modified peek framework and thermal aging on shear bond strength of three different gingiva-colored composites
- Tez No: 859607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AKTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı pembe estetiği sağlamak amacıyla kullanılan pembe kompozit materyallerinin makaslama bağlanma dayanımına, sabit restorasyonlarda güncel olarak kullanılan farklı alt yapı materyallerinin ve termal yaşlandırmanın etkisini değerlendirmektir. Titanyum, zirkonya ve modifiye PEEK materyalinden 10x10x2 mm boyutlarında 90'ar adet alt yapı hazırlanmıştır. Yüzey polisaj işleminden sonra titanyum ve zirkonya 3 bar, modifiye PEEK 1.5 bar basınç ile 110 µm Al2O3 tozları ile kumlanmıştır. Her bir alt yapı grubundaki örnekler üçe ayrılarak üç farklı pembe kompozit sistemi (Gradia Gum, Anaxgum, Nexco) firma önerisi primer ve pembe opak ile beraber uygulanmıştır. Örneklerin yarısı(n=15) 24 saat suda bekletilmiş, diğer yarısı 10000 döngü ile termal olarak yaşlandırılmıştır. Universal test cihazında 1mm/dk kuvvet hızı ile tüm örneklere makaslama bağlanma dayanımı testi uygulanmıştır. Başarısızlık tipleri stereomikroskop ile değerlendirilmiş, her gruptan bir örnek FIB-SEM cihazı ile analiz edilmiştir. Sonuçların istatistiksel değerlendirmesi için 3 yönlü ANOVA testi kullanılmış, gruplar arası etkileşim anlamlı olduğu için ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Pembe kompozit olarak Nexco, alt yapı materyali olarak modifiye PEEK genel olarak daha düşük makaslama bağlanma dayanımı göstermiştir. Kullanılan pembe kompozit ve alt yapı materyalinin değişimi, makaslama bağlanma dayanımı üzerinde etkilidir. Termal yaşlandırma işlemi bütün gruplarda bağlanma dayanımını olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effect of different framework materials currently used in fixed restorations and thermal aging on the shear bond strength of gingiva colored composite materials used to provide pink aesthetics. 90 samples (10x10x2 mm) were prepared from titanium, zirconia and modified PEEK material. After surface polishing, titanium, zirconia was sandblasted with 3 bar, modified PEEK 1.5 bar pressure with 110 µm Al2O3 powders. Samples were divided into three and a separate pink composite system (Gradia Gum, Anaxgum, Nexco) was applied to each of them together with the company's recommended primer and pink opaque. Half of the samples(n=15) were stored in 37oC water for 24 hours and the and the other half was thermally aged with 10000 cycles at 5-55oC. Shear bond strength test was applied to all samples with a cross head speed of 1mm/min in a universal testing device. Failure types were evaluated with a stereomicroscope, and one sample from each group was analyzed with the FIB-SEM device. A 3-way ANOVA test was used for the statistical evaluation of the results, and pairwise comparisons were made since the interaction between the groups was significant. Nexco as the gingiva-colored composite, modified PEEK as the framework material generally showed lower shear bond strength. The variation of the gingiva-colored composite and framework material used has an effect on the shear bond strength. Thermal aging process adversely affected the bond strength in all groups.