Antalya ilinde köpeklerde dirofilariazisin prevalansı
Prevalence of dirofilariasis in dogs in antalya province
  1. Tez No: 859608
  2. Yazar: ÖMER SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALTAN AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Dirofilariasis, Dirofilaria immitis veya Dirofilaria repens tarafından oluşturulan karnivorlarda özellikle köpekgillerde ciddi kardiyovasküler ve kardiyopulmoner bozukluklara neden olan bir nematod hastalığıdır. Bu paraziter hastalığın bilinen minimum prepatent süresi 6 aydır ve patent süre ise 5 yıldan fazladır. Köpeklerin bu en önemli kardiopulmoner hastalığı zoonozdur ve insanlara naklinde bit, pire, sivrisinek, tabanid ve yakarca gibi artropodlar vektörlük eder. Bu araştırmanın amacı Antalya ilindeki D. immitis kaynaklı Dirofilariazis prevalansının hızlı test kitleri ile teşhisi ve insidansının araştırılmasıdır. Antalya'da bulunan özel bir veteriner kliniğinde 14.10.2022 – 02.04.2023 tarihleri arasında getirilen 100 köpek örnek seçilip kan almadan önce rutin klinik muayeneleri yapılarak kaydedilmiştir. Her yaştaki hayvanları değerlendirebilmek amacıyla muayeneleri yapılan köpeklerin yaşları belirlenip 0- 1 yaş arası, 1- 5 yaş arası, 5-10 yaş arası ve 11+ yaş üstü dört ana gruba ayrılmıştır. Araştırmada Dirofilaria antijenini tespit etmek için, Bionote CHW Ag (Canine Heartworm Antigen) test kiti ile rastgele seçilen 100 adet köpek kullanılmıştır. Floresan Europium komplekslerinden yararlanılarak yapılan test yöntemi ile çalışmada 1(%1) seropozitif 99 (%99) seronegatif sonuç elde edilmiştir. Sonuç olarak; Antalya ilinde D. immitis prevalansının düşük olduğu ve bu çalışmanın sonucunda elde edilen verilerin gelecekte Antalya ilinde ve ilçelerinde yapılacak olan çalışmalarda referans olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dirofilariasis is a nematode disease caused by Dirofilaria immitis or Dirofilaria repens, that causes serious cardiovascular and cardiopulmonary disorders in carnivores, especially canines. The minimum known prepatent period of this parasitic disease is 6 months and the patent period is more than 5 years. This most important cardiopulmonary disease of dogs is zoonosis and arthropods such as lice, fleas, mosquitoes, basmaids and scavengers are vectors in its transmission to humans. The aim of this study is to diagnose the prevalence of Dirofilariasis caused by D. immitis in Antalya with rapid test kits and to investigate the incidence. 100 dogs brought between 14.10.2022 and 02.04.2023 in a private veterinary clinic in Antalya were selected and recorded by performing routine clinical examinations before blood sampling. In order to evaluate animals of all ages, the ages of the dogs examined were determined and divided into four main groups: 0-1 years old, 1--5 years old, 5-10 years old and over 11+ years old. In order to detect Dirofilaria antigen in the study, 100 randomly selected dogs with Bionote CHW Ag (Canine Heartworm Antigen) test kit were used. With the test method using fluorescent Europium complexes, 1 (1%) seropositive and 99 (99%) seronegative results were obtained. It is thought that D. immitis prevalance is low in Antalya and the data obtained as a result of this study can be used as a reference in future studies in Antalya and its districts.