Düşük kretli tek sıra küp korumalı taş dolgu dalgakıranların stabilite ve iletiminin araştırılması
Investigation of stability and transmission of low crested single layer cube armored rubble mound breakwaters
- Tez No: 859643
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Düşük kretli ve batık dalgakıranlar gelen dalgaların enerjilerini azaltarak bir miktarının yapı üzerinden geçmesine izin verecek şekilde tasarlanan açık denizde veya kıyı boyunca inşa edilen yapılardır. Geleneksel dalgakıranlara kıyasla kretleri sakin su seviyesi civarında olmak üzere daha düşük kretleriyle karakterize edilirler. Genellikle bir miktar dalga enerjisinin yapı üzerinden geçmesine izin verecek şekilde tasarlanırlar. Düşük kretli dalgakıranlar dalga enerjisini kısmen azaltarak kıyı alanlarını fırtına dalgalarının yaratacağı taşkınlarından korumak, kıyı alanını erozyondan korumak, kısmen katı maddeyi tutarak kıyı yenilemesini ve kıyı stabilitesini sağlamak, limanlar ve seyir yolları yakınlarında daha sakin su alanları yaratarak seyir güvenliğini sağlamak, kıyı ekosistemlerine katkı sağlamak, çeşitli rekreasyonal ve kıyısal faaliyetler için korunaklı alanlar yaratmak gibi çeşitli amaçlarla inşa edilen kıyı yapılarıdır. Alçak kretleri ve görsel etkilerinin minimum olması nedeniyle turistik bölgelerde tercih edilmektedirler. Ayrıca küresel iklim değişikliğiyle deniz seviyesinin yükselmesi geleneksel dalgakıranların düşük kretli hale gelmelerine neden olabilmektedir. Bu çalışmada koruma tabakasına küp blokların tek sıra düzenli ve Ψs=0.59, Ψs=0.67 olmak üzere iki farklı sıkılıkta yerleştirildiği, tek bir sabit kret hava payında, 4Dn, 7Dn, 10Dn olarak üç farklı kret genişliğine sahip ön ve arka şev eğimlerinin 1:1.5 olan düşük kretli dalgakıran gövde kesitinin JONSWAP spektrumu tipinde düzensiz rüzgâr dalgaları etkisinde stabilite ve iletim performanslarının değerlendirilmesi amacıyla hidrolik model deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler Yıldız Teknik Üniversitesi Hidrolik ve Kıyı-Liman Mühendisliği Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma sonuçları değerlendirilmiş, literatürde mevcut ifadelerle karşılaştırılmış ve bu kesitler için yeni ifade ve sonuçlar sunulmuştur. Dalgakıran kesitinin ön şev, kret ve arka şev stabiliteleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu rölatif kret hava payında düşük sıkılıkta arka şev stabil kalmaktayken hasar en fazla kret ve ön şevde gözlenmiştir. Sıkılığın büyük olduğu kesitler çok daha stabil davranmıştır. Küp blokların tek sıra düzenli yerleştirildiği şartta sıkılığın yapı stabilitesi üzerinde çok etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dalga iletimi mevcut çalışmalarla karşılaştırılmış, dalga iletimi katsayısının belirlenmesinde bu çalışma verileri kullanılarak yeni bir ifade geliştirilmiştir. İletilen dalga enerji spektrumunun ve gelen dalga spektrumu şekli karşılaştırılarak iletimin spektrum şekli üzerindeki etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Low crested and submerged breakwaters are structures that are built offshore or along coast partly reduce the energy of incoming waves by breaking energy and partly allowing some of the energy to pass over the structure. In comparison to conventional breakwaters, they are characterized by lower crests, typically around still water level. They are generally designed to allow a certain amount of wave energy to pass over the structure. Low crested breakwaters aim to partially reduce wave energy to protect coastal areas from flooding, to prevent the coastal erosion, contribute to coastal renewal by partially retaining sediment, ensure coastal stability, to create calmer water areas near ports and navigation channels to enhance navigation safety, to contribute to coastal ecosystems, and provide protected areas for various recreational and coastal activities. They are also preferred in touristic areas due to their minimum visual impact. Additionally, global climate change and rising sea levels can cause the conventional breakwaters to become low crested. In this study, hydraulic model tests were conducted to evaluate the stability and transmission performance of low crested single layered cube armoured rubble mound breakwaters. The low crested breakwaters have the same slope of 1:1.5 at both sides, three different crest widths of 4Dn, 7Dn and 10Dn and in only one relative freeboard. The breakwaters were subjected irregular wind waves generated with the JONSWAP type spectrum. Cube blocks were placed with two different packing densities of Ψs=0.59, Ψs=0.67. The experiments were conducted at the Hydraulic and Coastal-Port Engineering Laboratory of Yildiz Technical University. The experimental results were evaluated and compared with existing expressions in the literature. New expressions were presented for these models. The stability of the front slope, crest, and rear slope of the breakwater section were evaluated separately. While the rear slope remained stable at low packing density, damage was mostly observed at the crest and front slope. It was concluded that the packing density, especially when cube blocks are regularly placed in a single layer, has a significant effect on the stability of the structure. The selected relative freeboard value in this study resulted in stable rear slope. Additionally, a new formula was developed using the data of this study to determine the wave transmission coefficient. By comparing the transmitted and the incident wave spectrum shape, the effect of transmission on the spectrum shape was determined.