Nazoalveoler şekillendirme tedavisi sonrası transversal, sajital ve vertikal alveoler değişikliklerin üç boyutlu görüntüler üzerinde incelenmesi
Three dimensional evaluation of transversal, sagittal and vertical alveolar changes after nasoalveolar molding
- Tez No: 437496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amaçları tam tek taraflı dudak damak yarıklı (DDY) bebeklerde nazoalveoler şekillendirme (NAŞ) tedavisi sırasında meydana gelen transversal, sajital ve vertikal alveoler değişiklikleri üç boyutlu dijital modeller üzerinde incelemek ve NAŞ tedavisi sonucunda elde edilen maksiller ark formu ve boyutlarını, sağlıklı bebeklerin ark formu ve boyutları ile karşılaştırmaktır. Tam tek taraflı DDY'li 26 bebeğin tedavisi öncesi (yaş ort.14,20±8,09 gün) ve sonrası (yaş ort.118,16±10,06 gün) ağız içi alçı modelleri ile DDY'ye sahip olmayan 26 sağlıklı bebeğin (yaş ort. 115,81±8,71 gün) ağız içi alçı modellerinin 3 boyutlu dijital görüntüleri üzerinde transversal, sajital, vertikal doğrusal ve açısal ölçümlerle, hacim ve yüzey alanı ölçümleri yapılmıştır. DDY'li bireylerinin tedavi bitimindeki ark formları kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Nazoalveoler şekillendirme tedavisi sırasında, yarık genişlikleri azalmıştır (p0,05). Anterior ve total maksiller ark derinliklerinde azalma (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to evaluate transversal, sagittal and vertical alveolar changes of infants with complete unilateral cleft lip and palate (CUCLP) during nasoalveolar molding (NAM) using 3D digital models and compare their post-NAM maxillary arch form and dimensions with that of healthy infants. Twenty-six CUCLP patients treated with NAM (mean age at pre-NAM: 14,20±8,09 days, mean age at postNAM: 118,16±10,06 days) composed the treatment group, and the control group consisted of 26 non-CLP infants (mean age: 115,81±8,71 days). Transversal, sagittal, vertical linear and angular measurements along with volumetric and surface area measurements were carried out on 3D digital images of intraoral models. Post-NAM arch forms were compared with the control group. During NAM therapy, cleft widths were decreased (p0.05). Anterior and total maxillary arch depths were significantly decreased (p0.05).