Karabük yöresine ait bazı eserlerin derlenmesi ve bunların müzikal özellikleri yönünden incelenmesi
Compilation of some works belonging to the Karabük region and examination of their musical characteristics
- Tez No: 859666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Karabük yöresine ait ilk kez derlenen 8 türkünün genel makam analizini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; Karabük yöresine ait türkülerin notaları yöre halkından toplanarak türkülerin makamsal analizleri yapılmıştır. Toplamda 8 türkü mod halinde analiz edilmiştir. Makam analizi yapılırken makam sırasının yanı sıra gezinme özellikleri, ses alanı ve perde kullanımı da analize dahil edilmektedir. Araştırmanın evreni Türk halk müziğinde yer alan türküler, örneklem ise Karabük türküleridir. Veri toplama sürecinde betimsel araştırma yöntemlerinden“tarama tekniği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular tablo halinde sunularak yorumlanmış ve böylece Türk Müziği makamları ortaya çıkarılmıştır. Araştırma sonucunda makamların işlenişi ve kullanımı açısından günümüzde popüler olan makamların halen kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırmanın yapılacak diğer araştırmalara yön vereceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of presenting a general mode analysis of 8 folk songs compiled for the first time from the Karabük region. For this purpose, the musical notes of the folk songs from the Karabük region were collected from the local community, and the modal analyses of these songs were performed. A total of 8 songs were analyzed in terms of modes. In the mode analysis, factors such as the mode sequence, melodic characteristics, vocal range, and pitch usage were included in the analysis. The universe of the research consists of folk songs in Turkish folk music, and the sample is composed of folk songs from the Karabük region. The“scanning technique”from descriptive research methods was utilized in the data collection process. Content analysis technique was employed in the analysis of the data. The findings were presented in tabular form, interpreted, and thus, Turkish music modes were revealed. As a result of the research, it was concluded that the modes that are currently popular in terms of their application and usage are still in use. It is anticipated that this study will guide future research in the field.