Nöromuhasebe disiplinindeki yayınların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of publications in the field of neuroaccounting discipline
  1. Tez No: 859683
  2. Yazar: ZELİHA SÜNBÜL KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN USUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Nöromuhasebe; nörobilim, psikoloji, ekonomi ve muhasebe ilkelerini birleştirerek, bireylerin finansal bilgileri nasıl algıladıklarını, yorumladıklarını ve bunun karar vermeyi nasıl etkilediğini nörobilimsel yöntemler kullanarak anlamayı amaçlamaktadır. Nöromuhasebe, belirli koşullar altında verilen karar veya seçimin gözlemlenmesinden ziyade deneklerin uyaranlara nasıl tepki verdiği ile ilgilenen disiplinlerarası bir bilim alanıdır ve davranışsal muhasebenin evrimi olarak düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; nöromuhasebenin muhasebe bilimi üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde kavramak ve değerlendirmek, bu alanda gelecekteki araştırma ve uygulamalara alan açmak ve bilgi sağlamaktır. Bu bağlamda; nöromuhasebe alanındaki bilimsel literatürün mevcut durumuna, gelişimine ve gelecek yönelimine ilişkin kapsamlı ve veriye dayalı bir anlayış sağlamak için bibliyometrik analiz yöntemi tercih edilmiştir. Veri seti oluşturulurken; uluslararası yayınlar için Scopus veri tabanı; Türkiye'deki yayınlar için DergiPark ve Google Scholar veri tabanları kullanılmıştır. Scopus veritabanında“nöromuhasebe”terimi kullanılarak yapılan tarama sonucunda, 2007 – 2023 yıllarını kapsayan toplam 81 adet eser tespit edilmiştir. Performan analizi sonuçlarına göre; en çok yayın 2019 yılında yapılmıştır, en çok katkı sağlayan ülke ABD, en fazla atıf alan kurum ise; Temple Üniversitesi'dir. Bu alanda en çok atıf alan yazarlar ise Sudipta Basu, George Waymire ve John Dickhaut'dır. Adı geçen yazarların alandaki derin etkileri göz önüne alındığında; bu sonuç alana katkılarının yaygın kabulünü yansıtmaktadır. Bilimsel alan haritalama ve görselleştirme için VOSviewer yazılımı aracılığıyla yapılan“ortak kelime analizi”sonucunda ondört küme ortaya çıkmıştır. Çok sayıda kümenin ortaya çıkması, alanın çok disiplinli doğasının bir göstergesi olarak düşünülmektedir. Her küme, literatürde benzersiz bir yaklaşımı veya perspektifi temsil etmektedir. Bunlar; nöromuhasebe, nöroekonomi, karar verme, karar verme ve yönetim muhasebesi, mental muhasebe, performans ölçümü, literatür incelemesi ve muhasebe araştırmaları, göz izleme yöntemi, davranışsal ekonomi, davranışsal muhasebe, davranışsal finans, insan doğası ve nöromuhasebe, şema teorisi ve inanç revizyonu kümeleridir. Nöromuhasebe, nöroekonomi ve karar verme, alana hakim olan ve öne çıkan temalar olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışma, nöromuhasebenin Türkiye'deki durumunu da incelemektedir. 2016 - 2023 yılları arasında yayınlanmış olan toplam 7 eser üzerinden yapılan analizde, nöromuhasebe ve davranışsal muhasebe terimlerinin eşit öneme sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun teorik temeli nöromuhasebenin davranışsal muhasebenin bir alt disiplini olarak görülmesidir. Bu çalışma; nöromuhasebe literatürünün akademik verimliliği ve evrimi hakkında niceliksel bir bakış açısı sağlayarak araştırmacılar, akademisyenler ve uygulayıcılar için değerli bilgiler sunması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroaccounting; by integrating neuroscience, psychology, economics and accounting principles, it aims to understand how individuals perceive and interpret financial information and how this affects decision-making, using neuroscientific methods. Neuroaccounting is an interdisciplinary field that focuses on how subjects respond to stimuli rather than merely observing decisions or choices under specific conditions, and it is considered as the evolution of behavioral accounting. The purpose of this study is to comprehensively understand and evaluate the impacts of neuroaccounting on the accounting discipline, to pave the way for future research and applications in this field, and to provide knowledge. In this context, bibliometric analysis method has been preferred to provide a comprehensive and data-based understanding of the current status, development, and future orientation of the scientific literature in the field of neuroaccounting. While creating the dataset, the Scopus database was used for international publications, and DergiPark and Google Scholar databases were used for publications in Turkey. As a result of scanning the Scopus database using the term“neuroaccounting”, a total of 81 works covering the years 2007 - 2023 were identified. According to the performance analysis results, the most publications were made in 2019, the country contributing the most was the USA, and the institution receiving the most citations was Temple University. The authors receiving the most citations in this field are Sudipta Basu, George Waymire, and John Dickhaut. Considering the profound impact of these authors on the field, this result reflects the widespread recognition of their contributions to the field. A total of fourteen clusters emerged from the“co-word analysis”conducted through the VOSviewer software for scientific field mapping and visualization. The emergence of numerous clusters is considered as an indication of the multidisciplinary nature of the field. Each cluster represents a unique approach or perspective in the literature. These clusters are neuroaccounting, neuroeconomics, decision-making, decision-making and management accounting, mental accounting, performance measurement, literature review and accounting research, eye tracking method, behavioral economics, behavioral accounting, behavioral finance, human nature and neuroaccounting, schema theory, and belief revision clusters. Neuroaccounting, neuroeconomics, and decision-making were identified as dominant and prominent themes in the field. Additionally, this study also examines the situation of neuroaccounting in Turkey. The analysis conducted based on a total of 7 works published between 2016 and 2023 concluded that neuroaccounting and behavioral accounting are of equal importance.The theoretical basis for this is that neuroaccounting is considered a subdiscipline of behavioral accounting. This study is important in providing a quantitative perspective on the academic productivity and evolution of neuroaccounting literature, offering valuable insights for researchers, academics, and practitioners.