Sosyal medya kullanan kişilerin, bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesi
Examination of the relationship between mindfulness ands psychological well-being of social media users according to sociodemographic variables
- Tez No: 859690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ARDUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada kullanılan çalışma grubu için, Doğuş Üniversitesi-İstanbul 2023-2024 eğitim senesinde önlisans ve lisans olmak üzere toplam 508 öğrenci (18-24 yaş aralığında) 343'ü kadın, 165'i erkek bireyden veriler alınmıştır. Çalışmada verilerin toplanılması gayesiyle Bilgilendirilmiş Onam Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Sosyal Ağların Kullanım Amaçları Ölçeği, Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu kullanılmıştır. Veri değerlendirilmesinde SPSS 27.0 yazılımyla korelasyon analizi, t-testi, ANOVA testleri ve Regresyon analizi ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları neticesinde, katılım sağlayan öğrencilerin Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile Sosyal Ağların Kullanım Amaçları Ölçeğinin alt boyutlarından; Araştırma, İş birliği, İletişimi kurma, İletişimi sürdürme, İçerik paylaşma ve Eğlence arasında orta düzey pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile Sosyal Ağların Kullanım Amaçları alt boyutlarından; Araştırma, İletişim Kurma, Eğlence alt boyutları arasında düşük seviyede pozitif korelasyon bulunmuştur. Bilinçli Farkındalık Ölçeğiyle Psikolojik İyi Oluş Ölçeği orta seviyede pozitif korelasyon bulunmuştur. Bilinçli Farkındalık Ölçeğiyle, İletişimi Başlatma alt boyutu arasında düşük düzey negatif korelasyon, bir başka ifade ile negatif ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the study group used in the research, data were collected from a total of 508 students (between the ages of 18-24), 343 female and 165 male individuals, including associate and undergraduate students in the 2023-2024 academic year at Doğuş University-Istanbul. For data collection purposes in the study, Informed Consent Form, Mindfulness Scale, Psychological Well-being Scale, Social Network Usage Purposes Scale, Sociodemographic Characteristics, and Data Form were used. In the evaluation of the data, correlation analysis, t-test, ANOVA tests, and Regression analysis were performed using SPSS 27.0 software. As a result of the findings of the study, moderate level positive correlations were found between the Psychological Well-Being Scale of the participating students and the sub-dimensions of the Purposes of Using Social Networks Scale; Research, Collaboration, Initiating Communication, Sustaining Communication, Content Sharing, and Entertainment. A low level of positive correlation was found between the Mindfulness Scale and the sub-dimensions of the Purposes of Using Social Networks; Research, Communication Initiation, Entertainment. A moderate level positive correlation was found between the Mindfulness Scale and the Psychological Well-Being Scale. A low level negative correlation, in other words, a negative relationship was found between the Mindfulness Scale and the Initiating Communication sub-dimension.