Sanal organizasyonlarda örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve iş tatmini etkileşimi: Hizmet sektöründe bir araştırma
Interaction of organizational culture, organizational commitment and job satisfaction in virtual organizations: A study in the service sector
- Tez No: 859691
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, hizmet sektöründeki sanal organizasyonların örgüt kültürü, iş tatmini ve örgütsel bağlılık etkileşimini incelemek amacıyla yurtiçi ve yurtdışında hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve sanal organizasyon yapısında çalışanlar örnekleminde yürütülmüştür. Çalışmada, 559 çalışandan online anket yöntemi ile toplanan verilerin analizi sonucunda çalışanların örgüt kültürü, iş tatmini ve örgütsel bağlılık etkileşimini analiz amacıyla oluşturulan model çerçevesinde test edilerek, anket çalışmasının analizi ve bulguları sunulmuştur. Veriler; betimleyici istatistikler, korelasyon, regresyon ve demografik değişkenler bağlamında varyans analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları; sanal organizasyonlarda örgüt kültürü, örgüte bağlılık ve iş tatmini arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiş olup, sosyodemografik faktörler bağlamında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma çalışmasında, katılımcıların mevcut durum ve tercih ettikleri örgüt kültürü tiplerine dair Örgüt kültürü değerlendirme aracı(OCAI) analizi ve bulguları sunulmuştur. Çalışma kapsamında, Türkiye'de ilk defa hem yurtiçi hem de yurtdışında hizmet sektöründe ve sanal organizasyon yapısında faaliyet gösteren firmalarda görev yapan çalışanlarla bu ölçekte OCAI hem de regresyon analizinin birlikte yapılması ile akademik literatüre ve iş dünyasına katkıda bulunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the interaction of organizational culture, job satisfaction, and organizational commitment within virtual organizations in the domestic and international service sector. The research was conducted using an online survey method with a sample of 559 employees working in virtual organizational structures in both domestic and international service sector operations. The data analysis involved testing the relationships between organizational culture, job satisfaction, and organizational commitment using a model developed for this purpose. The analysis included descriptive statistics, correlation, regression, and variance analyses based on demographic variables. The research findings indicate statistically significant relationships between organizational culture, organizational commitment, and job satisfaction in virtual organizations. Variations were identified concerning socio-demographic factors. The Organizational Culture Assessment Instrument (OCAI) was used to analyze participants' current situations and their preferred types of organizational culture. The aim of this research is to provide insights into the interplay of organizational culture, job satisfaction, and organizational commitment in virtual organizations within the service sector. The text adheres to conventional structure and formatting features, with consistent citation and footnote style. The sentences and paragraphs create a logical flow of information with causal connections between statements. The text is free from grammatical errors, spelling mistakes, and punctuation errors. This study is unique in Turkey as it examines employees in both domestic and international service sector organizations with virtual organizational structures, and combines OCAI and regression analyses at this scale.