Bir siyasetçi olarak Necmeddin Sahir Sılan
As a politician Necmeddin Sahir Sılan
  1. Tez No: 859689
  2. Yazar: FATMA ÇETİN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN ATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Necmeddin Sahir Sılan, II. Meşrutiyet Dönemi'nin sonlarından Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte gazeteci, bürokrat, siyasetçi kimlikleriyle tanınmış bir isimdir. 1896 yılında Kırklareli'nde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta eğitimini Bursa, Trabzon ve İstanbul'da tamamlamıştır. Çalışma hayatına 1910 yılında gazetecilikle başlamış ve uzun yıllar muhtelif dergi ve gazetelerde çalışmıştır. 1915 yılından itibaren gazeteciliğin yanı sıra Meclis-i Mebusanda zabıt katipliği görevine başlamıştır. Bu dönemde kazandığı güven Birinci Dünya Savaşı sonunda kurulan Divan-ı Âli'de tek kâtip olmasına zemin hazırlamıştır. 1921 yılında Ankara'ya giderek Milli Mücadeleye katılmış ve Mustafa Kemal Paşa'nın tensibi ile TBMM Evrak ve Tahrirat Müdürlüğü ile görevlendirilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra Başvekalet Kalemi Mahsus Müdürlüğüne 1927 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. 1939-1950 yılları arasında altıncı dönem Bingöl, yedinci ve sekizinci dönem CHP Tunceli milletvekilliğine seçilmiştir. Sılan bu dönemde, seçim bölgelerindeki üst düzey yöneticiler ile iş birliği içinde bölgenin demografik, coğrafi, beşerî, sosyo-ekonomik durumuna ilişkin hazırladığı raporları CHP'ye sunmuştur. 1950 yılından sonra DP parti müfettişi olarak doğu vilayetlerinde görev yapmıştır. Milletvekilliği ve müfettişlik dönemlerinde doğu illeriyle ilgili birçok rapor çalışmasında bulunmuştur.1992 yılında 96 yaşında vefat eden Sılan, farklı kurum ve kuruluşlarda görev almış ayrıca çok sayıda dernek, vakıf ve kurumun aktif üyesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Necmeddin Sahir Sılan is a well-known person as a journalist, bureaucrat and politician in the period from the end of the Constitutional Monarchy to the Republic period. He was born in Kırklareli, 1896. He completed his primary and secondary education in Bursa, Trabzon and Istanbul. He started his career in 1910 and worked in various newspapers for many years. In addition to journalism, he started working as a clerk in the Parliament in 1915. The trust he gained during this period paved the way for him to become the sole clerk in the Supreme Court. He participated in the War of Independence in 1921. He was appointed to the Directorate of Documents and Documents of the Turkish Grand National Assembly with the approval of Mustafa Kemal Pasha. After the proclamation of the Republic, he served as the Special Director of the Office of the Prime Minister and continued this duty until 1927. Between 1939 and 1950, he was elected as a Republican People's Party (CHP) MP to represent Bingöl and Tunceli provinces. Meanwhile, Sılan submitted the reports on the demographic, geographical and socio-economic situation of the region, in cooperation with senior administrators in the electoral districts. After 1950, he served in the eastern provinces as an DP inspector. He worked on many reports on the eastern provinces during his time as an MP. Sılan who died in 1992 at the age of 96 worked in different institutions. He was an active member of many associations.