TFRS kapsamında entegre rapor uygunluğunun finansal performans üzerindeki etkisi: Borsa İstanbul'da yüksek katma değerli firmalar üzerine bir uygulama
The effect of integrated report compliance within the scope of TFRS on financial performance: An application on high value-added companies in Borsa Istanbul
- Tez No: 859699
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Entegre raporlama, firmalara ait finansal ve finansal olmayan bilgileri tek bir rapor altında toplayan, kısa, orta ve uzun vadede işletmelerin nasıl değer oluşturacağını gösteren ve söz konusu değerin nasıl korunduğu ile ilgili bilgi veren bir kurumsal raporlama türüdür. Bu çalışmanın temel amacı, Borsa İstanbul'da işlem gören yüksek katma değerli firmaların faaliyet raporlarından elde edilen“entegre rapor uygunluk skorları”ile finansal performansları arasında bir ilişkinin olup olmadığının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada 2018-2022 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören ve faaliyetlerine kesintisiz olarak devam eden yüksek katma değerli 61 firmanın verilerinden yararlanılmıştır. Araştırmada entegre raporlama uygunluk skoru olarak firmaların faaliyet raporlarına içerik analizi yapılmış ve Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesinde belirtilen 8 adet içerik ögesi ve bu içerik ögelerine ait 37 alt başlık üzerinden skorları tek tek hesaplanmıştır. Performans ölçütleri olarak ise muhasebe ve piyasa esaslı performans göstergelerine yer verilmiştir. Bunlar; aktif karlılık, özsermaye karlılığı, Tobin's Q oranı, piyasa değeri/defter değeri, fiyat kazanç oranı ve hisse başına kar şeklinde sıralanmıştır. Araştırmada panel veri analiz yöntemi kullanılmış entegre rapor uygunluk skorunun finansal performans üzerinde kısmi etkili olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifade ile, entegre rapor uygunluk skorunun finansal performans ile ilgili değişkenlerden bir kısmının üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting is a type of corporate reporting that gathers financial and non-financial information of firms under a single report, shows how businesses will create value in the short, medium and long term and provides information on how this value is protected. The main objective of this study is to examine whether there is a relationship between the“integrated report compliance scores”obtained from the annual reports of high value-added firms traded in Borsa Istanbul and their financial performance. For this purpose, the study utilizes the data of 61 high value-added firms that are traded on Borsa Istanbul between 2018 and 2022 and continue their activities uninterruptedly. In the study, as an integrated reporting compliance score, a content analysis was conducted on the annual reports of the companies and scores were calculated one by one based on 8 content elements specified in the International Integrated Reporting Framework and 37 sub-headings of these content elements. As performance measures, accounting and market-based performance indicators were included. These are; return on assets, return on equity, Tobin's Q ratio, market capitalization/book value, price earnings ratio and earnings per share. Panel data analysis method is used in the study and it is found that the integrated report compliance score has a partial effect on financial performance. In other words, it is determined that the integrated report compliance score is effective on some of the variables related to financial performance.