Finansal araçlarda VUK ve TFRS karşılaştırması ve raporlama
Comparison of tax procedure law and IFRS in financial instruments and reporting
- Tez No: 929539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşme, günümüzde şirketlerin entegre bir şekilde çalışmasını zorunlu kılmıştır. Ancak, finansal bilgi sistemleri ve muhasebe kayıt sistemlerindeki farklılıklar, standardizasyon problemlerine yol açmaktadır. Türkiye'de işletmelerin muhasebe ve raporlama süreçlerinde uymaları gereken kurallar MSUGT kapsamında belirlenmiştir. Bu kurallar, finansal tabloların karşılaştırılabilirliğini zorlaştırmakta ve uluslararası geçerliliği olan standartlara uyumu zorunlu kılmaktadır. Küresel sermaye hareketliliği, çok uluslu şirketler için ortak bir muhasebe dili ihtiyacını doğurmuştur. Bu bağlamda, muhasebe uygulamalarında standardizasyon ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu tez, küreselleşme sebebiyle şirketlerin karşılaştırmalı ve anlaşılır finansal bilgi sistemlerine olan ihtiyaçlarını ele almaktadır. Türkiye'de, VUK hükümlerine göre sunulan finansal bilgilerin yeterliliği ve uluslararası standartlara uyum sağlama amacıyla TMS/TFRS oluşturulmuştur. Bu çalışma, KOBİ mahiyetinde üretim ile iştigal eden bir şirketin TMS/TFRS ve VUK hükümlerine göre düzenlenmiş muhasebe kayıtlarını inceleyerek, bu iki sistem arasındaki farklılıkları ve TMS/TFRS'ye göre düzenlenmiş finansal tabloların kullanıcılarına sağlayacağı yararları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada, doküman analizi yöntemi kullanılarak TMS/TFRS ve VUK hükümlerine göre düzenlenmiş muhasebe kayıtları incelenmiştir. Elde edilen veriler, temalar ve kategoriler şeklinde gruplandırılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, TMS/TFRS'ye göre düzenlenmiş mali tabloların, mali tabloya dayanan bilgileri kullanan paydaşlara daha güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgiler sağladığı ortaya konmuştur. Bu standartlar, Türkiye'deki işletmelerin uluslararası muhasebe uygulamaları ile uyumlu hale gelmesini ve rekabetçiliklerini artırmalarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization has made it necessary for companies to work in an integrated manner. However, differences in financial information systems and accounting recording systems lead to standardization problems. The rules that businesses in Turkey must comply with in their accounting and reporting processes have been determined within the scope of MSUGT. These rules make comparability of financial statements difficult and require compliance with internationally valid standards. Global capital mobility has created the need for a common accounting language for multinational companies. In this context, the need for standardization in accounting practices has emerged. This thesis addresses the needs of companies for comparative and understandable financial information systems due to globalization. In Turkey, TMS/TFRS was created in order to ensure the adequacy of the financial information presented in accordance with the provisions of the Tax Procedure Law and to comply with international standards. This study aims to reveal the differences between these two systems and the benefits of financial statements prepared in accordance with TMS/TFRS to the users by examining the accounting records of a medium-sized production enterprise prepared in accordance with TMS/TFRS and VUK provisions... In the study, accounting records prepared in accordance with TAS/TFRS and VUK provisions were examined using the document analysis method. The data obtained was analyzed by grouping it into themes and categories. As a result, it has been revealed that financial statements prepared in accordance with TMS/TFRS provide more reliable and comparable information to financial statement users. These standards enable businesses in Turkey to comply with international accounting practices and increase their competitiveness.