İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında aktivite değerlendirilmesinde kapilleroskopinin kullanımı
Use of capillaroscopy in the assessment of activity of inflammatory bowel diseases
- Tez No: 859746
- Danışmanlar: PROF. DR. RONİ ATALAY, PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İnflamatuvar barsak hastalığı, kron“k ”mmün s“stem ”le“l”şk“l”b“r hastalık olup uzun süren tak”p ve tedav“ gerekt”rmekted“r. Bu nedenle, sürveyans ”ç“n non-”nvaz“v b”r yöntem olan m“krovasküler mon”tör“zasyon ”ç“n geçerl”l“ğ”kanıtlanmış b“r tekn”k olarak tırnak kıvrımı kap“lleroskop”s“n”n,“nflamatuar barsak hastalığının tak”b“ndek”kullanımını“ncelemek ve İBH olguları ”ç“n alternat”f b“r non-”nvaz“v yöntem”n faydasını araştırmak, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Gereç ve yöntemler: ÜK tanılı 51, CH tanılı 27, İK tanılı 7 olmak üzere toplam 85 hasta ve 41 sağlıklı gönüllü, toplam 126 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların tırnak kıvrımı, kapilleroskopi ile kapiller damar sayısı ve özellikleri incelenmiştir. Klinik özellikleri, laboratuvar ve endoskopik bulgular ile hasta ve kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Bulgular: İBH tanılı olgular, 73 (%85,9) hasta aktif ve 12 (%14,1) hasta remisyon olarak iki grupta kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: Inflammatory bowel disease (IBD) is a group of chronic immune-related diseases that require long-term follow-up and treatment. The main aim of this study is to evaluate the use of nailfold capillaroscopy as a validated technique for microvascular monitoring in the follow-up of inflammatory bowel disease and to explore the utility of an alternative non-invasive method for IBD cases. Materials and methods: A total of 85 patients (51 patients diagnosed with UC, 27 patients diagnosed with CH and 7 patients diagnosed with IBD) and 41 healthy volunteers, a total of 126 participants were included in the study. The number and characteristics of capillary vessels were examined by nailfold capillaroscopy. Clinical characteristics, laboratory and endoscopic findings and patient and control groups are compared. Results: Patients with IBD were categorized into two groups: 73 (85.9%) active patients and 12 (14.1%) remission patients.