Helenistik Dönem lahit mezarlarının renk, biçim ve ikonografik açıdan incelenmesi
Anlysis of Hellenistic sarcophagus tombs in terms of color, form and ikonography
- Tez No: 859750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Helenistik Dönem, her ne kadar Büyük İskender dönemine ait olsa da kültürel zenginliği, eserlerin olması konusunda M.Ö. 4. yüzyıl ile M.S. 1.yüzyıl arasını kapsamaktadır. Çünkü: Büyük İskender'den önce de kültür alışverişi Yunan devletlerinde mevcuttu. Büyük İskender'in ölümünden sonra gelen generalleri, kurdukları devletlerde Helenistik dönemin etkilerini, devletleri yıkılana kadar devam ettirmiştir. Bu dönem birçok kültürün kaynaştığı ve birçok savaşın olduğu, her ırkın kendince üstünlük sağladığı dönemdir. Helenistik dönemdeki bu kozmopolit yapının etkileri günümüze kadar birçok eser üzerinde ulaşmıştır. Yunanistan'dan çıkıp etkisini Mısır, Suriye, Lübnan, Anadolu, Hindistan ve Ön Asya 'ya kadar geniş bir alanda Helen etkisi mevcuttur. Bu saydığımız yerlerde konumuz olan lahit konusunda çok çeşitliliğe ve kültürel zenginlikte lahit eserleri bırakmıştır. Zamanın geçmesiyle daha sonra kurulan imparatorluklar ile birlikte bu zengin çeşitlilik artmıştır. Osmanlı Devletinin son zamanlarında Osman Hamdi Bey'in yaptığı önemli kazılarla çoğu eser gün yüzüne çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında önce ölü gömme geleneğini, mezar çeşitlerini ve renklerin kullanımına değinilip ve sonrasında Helenistik dönem lahitlerini renk, biçim açısından ayrıntılı incelenip, tüm bilgileri aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the Hellenistic Period belongs to the period of Alexander the Great, it covers the period between the 4th century BC and the 1st century AD in terms of cultural richness and artefacts. This is because Cultural exchange existed in the Greek states before Alexander the Great. After Alexander the Great, his generals continued the effects of this period until its destruction. This period is the period when many cultures fused and many wars took place, and each race gained superiority in its own way. The effects of this cosmopolitan structure in the Hellenistic period have survived on many artefacts until today. There is Hellenic influence in a wide area from Greece to Egypt, Syria, Lebanon, Anatolia, India and Asia Minor. In these places, the sarcophagus, which is our subject, has left sarcophagus artefacts of great diversity and cultural richness. With the passage of time, this rich diversity increased with the empires established later. In the last times of the Ottoman Empire, many artefacts were unearthed with the important excavations carried out by Osman Hamdi Bey. Within the scope of this study, the tradition of burial, grave types and the use of colors were first mentioned and then the Hellenistic sarcophagi were examined in detail in terms of color and form and all information was tried to be conveyed.