Enfekte yara oluşturulmuş sıçanlarda lactobacillus rhamnosus gg ve interlökin 1 antagonistinin iyileşme sürecine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of lactobacillus rhamnosus gg and interleukin 1 antagonist on the healing process in infected wounded rats
  1. Tez No: 859751
  2. Yazar: MEHTAP AYVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AKDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SOYTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç; Bu çalışmada, enfekte yara oluşturulmuş sıçanlarda Lactobacillus rhamnosus ve interlökin 1 reseptör antagonisti uygulanmasının yara iyileşmesine etkilerinin morfolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Yöntem; Bu çalışmada toplam 90 adet erkek sıçanlar kullanılmıştır. Yara grubu (S) ve enfekte yara grubu (B) olmak üzere 2 ana deney grubu oluşturulmuştur. Her iki grupta da Kontrol, Pozitif kontrol, Lactobacillus rhamnosus grubu, interlökin 1 reseptör antagonisti, Lactobacillus rhamnosus+interlökin 1 reseptör antagonist alt grupları olmak üzere her iki ana grupta toplam 10 gruptan oluşturulmuştur. Tüm grupların 1., 7., ve 14. günlerinde yara bölgelerinin fotoğrafları çekilmiş ve 3'er hayvan sakrifiye edilerek alınan doku örnekleri morfolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik olarak analiz edilmiştir. Bulgular; Morfolojik değerlendirmelerde 7. gün enfekte yara ve yara gruplarının yara boyutları B3 ve S3 gruplarında anlamlı olarak diğer gruplardan daha küçüktür. Mikrobiyolojik değerlendirmede hem 1. günde hem de 7. günde B gruplarında bakterilerin çoğalması daha fazla iken, IL1 RA ve Lactobacillus rhamnosus' un ayrı ayrı ve birlikte uygulandığı gruplarda S. aureus çoğalmasını engellemiştir. Histopatolojik değerlendirmede 14. günlerde S3 grubunda S grubuna göre kolajen miktarının arttığı gözlenmiştir. 7. ve 14. günlerde S2 grubunda BG'ye göre kolajen miktarının azalmış, S3 grubunda S2 grubuna göre kolajen miktarı artmıştır, B1 grubunda S2 grubuna göre kolajen miktarının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim; This study aimed to evaluate the morphological, microbiological and histopathological effects of Lactobacillus rhamnosus and interleukin 1 receptor antagonist application on wound healing in rats with infected wounds. Method; A total of 90 male rats were used in this study. Two main experimental groups were created: wound group (S) and infected wound group (B). In both groups, a total of 10 groups were created, including Control, Positive control, Lactobacillus rhamnosus group, interleukin 1 receptor antagonist, Lactobacillus rhamnosus + interleukin 1 receptor antagonist subgroups. Photographs of the wound areas of all groups were taken on the 1st, 7th and 14th days, and three animals from each were sacrificed and tissue samples taken were analyzed morphologically, microbiologically and histopathologically. Results; In morphological evaluations, wound sizes of infected wounds and wound groups on the 7th day were significantly smaller in groups B3 and S3 than in the other groups. In microbiological evaluation, while the proliferation of bacteria was higher in groups B on both the 1st day and the 7th day, prevented the proliferation of S. aureus in the groups where IL1RA and Lactobacillus rhamnosus were applied separately and together. In histopathological evaluation, it was observed that the amount of collagen increased in the S3 group compared to the S group on the 14th day. On the 7th and 14th days, it was observed that the amount of collagen decreased in the S2 group compared to the BG, the collagen amount increased in the S3 group compared to the S2 group, and the collagen amount increased in the B1 group compared to the S2 group.