Ticari faiz kredilerinin Eximbank bağlamında dış ticarete etkisi: Türkiye örneği
The effect of commercial loan interests on foreign trade in the context of Eximbank: The example of Turkey
- Tez No: 859774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eximbanklar, ülke ihracat rakamlarını artırmak amacıyla kurulmaktadır. İhracat rakamlarının artması sonucunda ülkelerin ekonomik refahı sağlanabilmektedir. Bu kuruluşlar tarafından, ihracat yapan firmalara finansal ve finansal olmayan destekler verilmektedir. Desteklenen şirketler satış tutarlarını artırarak ülkeye döviz kazandırmaktadır. 2013-2022 yılları arasında Türk Eximbank tarafından ihracatı destek tutarları, ticari kredi faiz oranları ve ihracat rakamları nicel araştırma yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Veriler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS) ve Türk Eximbank internet sayfasından alınmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, İndivucual Samples ve To do Yamamoto testi gibi analiz yöntemleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, ticari kredi faiz oranları, ihracat hacmi ve Eximbank Destek tutarları arasında teknik olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kullanılan veriler kur etkisinden arındırılmış olarak analiz yapılabilmesi için döviz birimi olarak USD cinsinden analizi yapılmıştır. Analizde kullanılan veriler siyasi, ekonomik, politik vb. birçok etkenden etkilenebilmektedir. Dolayısıyla yapılan analiz her ne kadar ilişki yok olarak sonuç alınsa da kesin olarak ilişki vardır veya yoktur şeklinde kanıya varmak yanlış olacaktır. Literatürde, ticari kredi faiz oranlarının dış ticaret maliyetini ve karlılığını etkileyerek firmaların rekabet gücünü ve dış ticaret hacmini belirlediği belirtilmektedir. Bunun yanında Eximbank ve ürünlerinin dış ticaret üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenebilmektedir. Ayrıca, Eximbank desteklerinin dış ticaret hacmine etkisinin ülkeden ülkeye değiştiği ve diğer faktörlere bağlı olduğu ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Eximbank organizations around the world are established by governments to increase country export figures and thus ensure economic prosperity. These organizations facilitate exports by providing financial and non-financial support to exporting companies in the country. The activities carried out by Türk Eximbank to support exports between 2013 and 2022 were compared with the commercial loan interest rates published by the Central Bank using quantitative research methods. The data was taken from the CBRT, TURKSTAT and Turk Eximbank websites. Analysis methods such as descriptive statistics, correlation analysis, Individual Samples and To do Yamamoto test were applied. According to the analysis results, no technically significant relationship was found between commercial loan interest rates, export volume and Eximbank Support amounts. The data used was analysed in USD as the currency unit. Changes in the exchange rate constantly change the value of the USD currency. Therefore, although the analysis results in no relationship, it would be wrong to definitively conclude that there is or is not a relationship. It is stated in the literature that commercial loan interest rates determine the competitiveness and foreign trade volume of companies by affecting the cost and profitability of foreign trade. In addition, it can be stated that the effect of Eximbank supports on foreign trade volume varies from country to country and depends on other factors.