Çevrimiçi e-spor etkinliği izleyicilerinin etkinliğin düzenlendiği destinasyonu ziyaret etme niyeti
Online e-sports event viewers' intentions to visit the destination (Region) where the event is held
  1. Tez No: 859775
  2. Yazar: TOPRAK KIZILIRMAK PİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, e-spor izleyicilerinin hedonik motivasyonları ve alışkanlıklarının ziyaret etme niyeti üzerine etkisini ortaya koymaktır. Diğer bir amaç ise, belirtilen bu etki üzerinde bireylerin tutumlarının aracılık rolünü test etmektir. Araştırmanın kapsamı bağlamında, hedonik motivasyon ve alışkanlık bağımsız değişken, tutum aracı değişken ve ziyaret etme niyeti bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Amaç ve kapsam bağlamında, araştırmanın modeli oluşturulmuştur. Araştırmanın modeli oluşturulurken Uyarıcı (Stimulus) – Organizma (Organism)-Tepki (Response) (SOR) Modeli ve ilgili alanyazındaki çalışmalardan yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri 26.05.2022-15.11.2023 tarihleri arasında kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama süreci sonunda, 438 anket formu elde edilmiştir. Veriler yüzyüze ve çevrimiçi temas yollarıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi öncesinde yapılan sapan ve çoklu normal dağılım analizleri sonrasında geçerli 408 veri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, hedonik motivasyon ve alışkanlık değişkenlerinin tutum ve ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu bulgulanmıştır. Diğer bir bulgu ise, hedonik motivasyon ve alışkanlığın ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisinde tutumun aracılık rolü olduğudur. Elde edilen bulgular bağlamında, eğlence, zevk ve haz veren hususların e-spor etkinlikleri bağlamında ön plana çıkarılması önerilebilir. Diğer bir öneri ise, özellikle tutundurma faaliyetlerinde e-spor izleyicilerine bireysel veya sosyal medya kanalları aracılığıyla e-spor etkinlikleri ve etkinliğin düzenlendiği destinasyonlar hakkında bilgiler aktarılması durumudur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to elucidate the impact of hedonic motivations and habits of e-sports viewers on their intention to visit. Another objective is to test the mediating role of individuals' attitudes on this stated impact. In the context of the scope of the research, hedonic motivation and habit are considered independent variables, attitude is the mediating variable, and the intention to visit is the dependent variable. In terms of purpose and scope, the model of the research has been formulated. While constructing the model of the research, the Stimulus-Organism-Response (SOR) Model and relevant studies in the literature have been utilized. The data of the research were collected through convenience sampling between May 26, 2022, and November 15, 2023. At the end of the data collection process, 438 survey forms were obtained. Data were collected through face-to-face and online contact methods. Prior to the analysis of the data, outlier and multicollinearity analyses were conducted, and analyses were performed with the valid 408 data. As a result of the conducted analyses, it was found that hedonic motivation and habit variables have a significant and positive impact on attitude and the intention to visit. Another finding is that attitude plays a mediating role in the impact of hedonic motivation and habit on the intention to visit. In the context of the obtained findings, it can be suggested to emphasize aspects that bring fun, pleasure, and enjoyment in the context of e-sports activities. Another recommendation is to provide information to e-sports viewers, especially through individual or social media channels, about e-sports events and the destinations where the events are organized in promotional activities.