Koroner arter hastalıklarındakardiyovasküler risk farkındalığı ve ilişkili faktörler
Cardiovascular awareness in coronary artery diseases and related factors
  1. Tez No: 859806
  2. Yazar: HATİCE ŞEKER DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, koroner arter hastalarında kardiovasküler risk farkındalığını belirleyerek, ilişkili faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma, kesitsel- tanımlayıcı bir çalışmadır. Kasım 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde, koroner arter hastalığı tanısı almış olan hastalar ile (n: 137) gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, Kişisel Tanıtım Formu ve Kardiovasküler Risk Farkındalığı ve Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, yüzdelik, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 60,36 ±11,85 olup, %79,6 'sı erkek ve %37,2'si fazla kiloludur. Çalışmada hastaların %63,5'inin düzenli uyku alışkanlığı olup, %36,5 düzenli spor yapmakta ve %33,6'sı yürüyüş yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the awareness of cardiovascular risk in coronary artery disease and to reveal the related factors. This research is a cross-sectional- descriptive study. It was carried out between November 2021 and May 2022 in the intensive care unit of a university hospital with patients diagnosed with coronary artery disease (n:137). Personel Indentification Form and Cardiovascular Risk Awareness and Evaluation Scale were used to collect data. In the analysis of data; mean, standart deviation, percentile, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis tests were used. The mean age of the patients participating in the study was 60,36 ±11,85 years, 79,6 %were male and 37,2% were overweight. In the study, 63,5% of patients had regular sleep habits, 36,5% did regular sports and 33,6% took a walk.