Ortaöğretim öğrencilerinin sıkıntıya dayanma düzeylerinin sportif ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of secondary school students' levels of resilience to distress in terms of sportive and different variables
  1. Tez No: 859805
  2. Yazar: RECEP AFŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER GÜLBAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim öğrencilerinin sıkıntıya dayanma düzeylerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Ağrı il merkezinde, 29 Ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 15-18 yaş arası 11966 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 675 kadın, 468 erkek olmak üzere 1143 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin elde edilebilmesi gayesiyle 10 maddeden oluşan“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Sıkıntıya Dayanma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, ölçekler aracılığı ile elde edilen verilerin analiz edilebilmesi için önce verilerin işlenmesiyle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bunun için öncelikle, öğrencilere uygulanan demografik bilgi formu ve Sıkıntıya Dayanma Ölçeği verileri detaylı bir şekilde kontrol edilmiştir. Araştırmaya uygun veriler, dijital ortama aktarılmış ve verilerin analizinde SPSS 25,0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelik olarak frekans, aritmetik ortalama, mod, medyan, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiksel analizler yapılmıştır. Daha sonra verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin belirlenmesi için mod, medyan ve aritmetik ortalama ile çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the level of endurance of secondary school students in terms of sportive activity and different variables. The universe of this research consists of 11966 students between the ages of 15-18, studying in 29 secondary education institutions in the city center of Ağrı in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 1143 volunteer students, 675 women and 468 men, selected by random sampling method. In order to obtain the data of the research, the“Personal Information Form”consisting of 10 items and the“Difficulty Endurance Scale”were used. In the research, before the data obtained through the scales can be analyzed, studies related to the processing of the data were carried out. For this, first of all, the demographic information form applied to the students and the distress tolerance scale data were checked in detail. The data suitable for the research were transferred to digital media and the SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data. In the analysis of the data, descriptive statistical analyzes such as frequency, arithmetic mean, mode, median, standard deviation were performed as a priority. Then, mode, median and arithmetic mean, skewness and kurtosis values were examined to determine whether the data showed a normal distribution. In normally distributed data, parametric tests,“T-test for Independent Samples”to determine the differentiation between two different independent variables and sub-dimensions of the distress tolerance scale, one-way variance (anova) to determine the differentiation between more than two different independent variables and the distress tolerance scale sub-dimensions.