Türk halk oyunları lisans programları ders planlarındaki ritim bilgisi ve vurmalı çalgılar dersleri: İçerikler, farklılıklar ve öneriler
Rhythm knowledge and percussion instruments courses in Turkish folk dances undergraduate programs: Contents, differences and suggestions
  1. Tez No: 859838
  2. Yazar: YASİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURTİŞOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ERAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Fine Arts, Folklore, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk halk oyunları içinde çeşitli unsurları barındıran ve bunların harmanlanması ile ortaya çıkan bir kültür ögesidir. Bu unsurların başında ise olmazsa olmaz olarak değerlendirilen müzik kavramı gelmektedir. Müzik ve oyunun ortak temeli ritimdir. Ritmi hem müzikte hem de oyunda yer alan bir alt unsur gibi düşünmek gerekmektedir. Ritim, müzik ve oyun birbiriyle iç içe geçmiş üç olgudur. Müziğin oyunu şekillendirdiği noktalar olduğu gibi oyunun da müziği şekillendirdiği noktalar bulunmaktadır. Burada vurguyu, karakteri ve ayrımın yapılmasını sağlayacak unsurların başında da ritmik yapılar gelmektedir. Türkiye'de birçok farklı ritmik yapı örneğini bulmak mümkündür. Müzik içerisinde ritmik yapılar çeşitli vurmalı çalgılar kullanılarak vurgulanmakta veya öne çıkartılmaktadır. Vurmalı çalgılar, Türk halk oyunlarında yer alan tüm oyun türlerinde kullanılmaktadır. Bu sebeple Türk halk oyunları ve vurmalı çalgılar, müzik ile ritim birbiriyle sürekli iletişim içinde olan ve iç içe geçmiş kavramlardır. Türk halk oyunları eğitiminde de bu unsurların olması elzemdir. Çalışmanın birinci bölümünde ritim kavramı, genel müzik terimleri, Türk halk müziği usullerinin yanı sıra Türk halk oyunları ve vurmalı çalgılar ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde Türk halk oyunları hakkında genel bilgiler, Türk halk oyunlarının akademide yer alma süreci ve Türk halk oyunları lisans programlarında yapılan ilk eğitim planları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde üniversitelerin Türk halk oyunları lisans programlarında yürütülen Ritim Bilgisi ve Vurmalı Çalgılar derslerinin içerikleri hakkında bilgiler verilirken yürütülen bu derslerde kullanılan asma davul notasyon modelleri de tespit edilmiştir. Modellerde yer alan notalar hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Bu bölümlerde ilgili dersleri yürüten akademisyenlerin neredeyse hepsi ile görüşülmüştür. Bu kişilerden derslerin işleyişine dair bilgi ve belgeler temin edilmiştir. Son bölümde ise çalışma genelinde elde edilen sonuçlar belirtilmiştir. Ayrıca bu sonuçlar göz önünde bulundurularak farklı önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın Türk halk oyunlarına, Türk halk oyunları araştırmacılarına, Türk halk oyunlarının akademik eğitiminin gelişimine, bölümlerde Ritim Bilgisi ve Vurmalı Çalgılar konularında çalışmak isteyen araştırmacılara kaynak olması en büyük temennidir.
Özet (Çeviri)
Turkish folk dances is a cultural element that contains various elements in and emerges by blending them. The most important of these elements is the concept of music, which is considered indispensable. The common basis of music and dance is rhythm. It is necessary to think of rhythm as a sub-element in both music and dance. Rhythm, music and dance are three intertwined phenomena. Just as there are points where music shapes the dance, there are points where the dance shapes the music. Here, rhythmic structures are among the primary elements that will ensure emphasis, character and distinction. It is possible to find many different examples of rhythmic structures in Turkey. Rhythmic structures in music are emphasized or highlighted by using various percussion instruments. Percussion instruments are used in all types of Turkish folk dances. For this reason, Turkish folk dances, percussion instruments, music and rhythm are intertwined concepts that are in constant communication with each other. It is essential to have these elements in Turkish folk dance education. In the first part of the study, the concept of rhythm, general musical terms, Turkish folk music procedures, as well as the relationship between Turkish folk dances and percussion instruments are discussed. In the second part, general knowledge about Turkish folk dances, the process of Turkish folk dances being included in the academy and the first educational plans made in Turkish folk dance undergraduate programs are discussed. In the third chapter, information is given about the contents of Rhythm Knowledge and Percussion Instruments courses conducted in Turkish folk dance undergraduate programs of universities, and the asma davul notation models used in these courses are also identified. Information was given about the notes included in the models. Almost all academicians conducting relevant courses in these departments were interviewed. Information and various documents regarding the operation of the courses were obtained from these academicians. In the last section, the results obtained throughout the study are stated. Additionally, different suggestions were made considering these results. It is the greatest wish that this study will be a resource for Turkish folk dances, Turkish folk dance researchers, the development of academic education of Turkish folk dances, and researchers who want to work on Rhythm Knowledge and Percussion Instruments.