Masseter kasına botulinum toksin uygulaması sonrası temporomandibular eklem diskindeki değişimlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the changes in temporomandibular joint disc following botulinum toxin injection into masseter muscle: a retrospective study
- Tez No: 859839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SİNDEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bruksizm tedavisi için masseter kasına bilateral botulinum toksin enjeksiyonu uygulamasının temporomandibular eklem diski üzerindeki etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışmaya Ocak 2016 ve Aralık 2020 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği'nde bruksizm tedavisi amacı ile masseter kasına çift taraflı botulinum toksin uygulanmış hastalar dahil edilmiştir. Hastaların tedavi öncesinde ve post-operatif 6. ayda manyetik rezonans görüntülemeleri üzerinde TME disk pozisyonları ve disk kalınlıkları incelenerek botulinum toksin uygulamasının disk üzerindeki olası etkileri değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, hastaların pre-operatif ve post-operatif 2. hafta, 8. hafta, 3. ay ve 6. ayda kaydedilmiş ağrı skorlamaları da incelenerek elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil olan sağlıklı normal eklem yapısına sahip ve bruksizmi olan hastalarda, BTX-A uygulaması sonrası 6. ayda temporomandibular eklemde herhangi bir dejeneratif bulgu ve fonksiyonda disk pozisyonunda değişimler gözlenmemiştir. Yapılan ölçümler ve istatistiksel analizler doğrultusunda, preoperatif ölçümler ile post-operatif 6. ay ölçümleri arasında anterior ve posterior bantların maksimum kalınlıkları ile intermediate alanın minimal kalınlığı bakımından anlamlı bir değişim olmadığı gözlenmiştir (sırasıyla p= 0.32, p= 0.13 ve p= 0.24).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to retrospectively evaluate the effects of bilateral botulinum toxin-a injection in the masseter muscle on temporomandibular joint disc in patients with bruxism. Method: The study included the patients who had bilateral botulinum toxin injection to the masseter muscles for the treatment of bruxism at Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Akdeniz University between January 2016 and December 2020. The effects of botulinum toxin injection were evaluated by examining the change in TMJ disc position and disc thicknesses via magnetic resonance images obtained before the injection and at post-operative 6th month.