Eklemeli imalatla üretilen maraging çeliğinin aşınma davranışına ısıl işlemin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of heat treatment on the wear behavior of maraging steel produced by additive manufacturing
- Tez No: 859855
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
“Maraging”sözcüğü İngilizce“Martensitic”ve“Aging (Age Hardening)”kelimelerinin birleşimiyle türetilmiştir. İsminden de anlaşılacağı üzere martenzitik haline getirilerek çökelme sertleşmesi uygulanmış çeliklerdir. Maraging çeliğinin hem mekanik hem de tribolojik özelliklerini iyileştirmek için, farklı ısıl işlemler ve imalat yöntemleri üzerinde çalışmalar yürütülmüştür. Isıl işlemlerde homojenizasyon ve yaşlandırma tavları ön plana çıkmaktadır. İmal yöntemlerinde ise eklemeli imalat yöntemleri günümüzde giderek popüler hale gelmektedir. Literatürde eklemeli imalat ile üretilmiş ve ısıl işleme maruz kalmış maraging çeliklerinin aşınma davranışları yeteri kadar incelenmemiştir. Numuneler DMLS (Doğrudan Metal Lazer Ergitme) yöntemiyle imal edildikten sonra yaşlandırma tavı (490°C- 6h), homojenizasyon tavı (840°C -1h), homojenizasyon + yaşlandırma tavı (840°C -1h + 490°C -6h) uygulanmıştır. Aşındırıcı olarak SiC içeren # 600 tipi zımpara kâğıdı kullanılmıştır. Tribolojik deneyler farklı yük ve kayma mesafelerinde yürütülmüştür. Akabinde numunelerin aşınma miktarı belirlenerek, özgül aşınma oranı hesaplanmıştır. Sonuçlar irdelendiğinde, ısıl işlem görmemiş numunenin yüksek süneklik ve tokluk değerleri sayesinde diğer numunelerden daha yüksek aşınma direnci görülmüştür. Isıl işleme maruz kalan numuneler kendi içinde sınıflandırıldığında, homojenizasyon + yaşlandırma tavı uygulanmış numune en yüksek aşınma direncini göstermiştir. Elde edilen sonuçlar literatürle kıyaslandığında özgül aşınma oranları oldukça yüksektir. Bu durumun oluşmasında zımparada kullanılan aşındırıcı SiC parçacıklarının standart malzemelere göre çok sert ve parçacıklı yapıda olması ana etmendir.
Özet (Çeviri)
The word“Maraging”is derived from the combination of the English words“Martensitic”and“Aging (Age Hardening)”. As the name suggests, they are steels that have been rendered martensitic and precipitation hardening has been applied. To improve both the mechanical and tribological properties of maraging steel, studies have been carried out on different heat treatments and manufacturing methods. Solution and aging treatments come to the fore in heat treatments. In terms of manufacturing methods, additive manufacturing methods are becoming increasingly popular today. The wear behaviour of maraging steels produced by additive manufacturing and subjected to heat treatment has not been adequately examined in the literature. After the samples were manufactured by DMLS (Direct Metal Laser Melting) method, aging treatment (490°C- 6h), solution treatment (840°C -1h), solution + aging treatment (840°C -1h + 490°C -6h) were applied. #600 type sandpaper containing SiC was used as abrasive. Tribological experiments were carried out at different loads and sliding distances. Subsequently, the wear amount of the samples was determined and the specific wear rate was calculated. When the results were examined, it was observed that the as fabricated sample had higher wear resistance than the other samples, thanks to its high ductility and toughness values. When the samples subjected to heat treatment were classified within themselves, the sample with solution + aged treated showed the highest wear resistance. The main reason for this situation is that the abrasive SiC particles used in sandpaper are very hard and have a particle structure compared to standard materials