Etik değerlerin gemilerde uygulanması ve gemiinsanlarının iş performanslarının arttırılmasına yönelik etkisinin incelenmesi
Application of ethical values on ships and examining their effect on increasing the work performance of seafarers
  1. Tez No: 859857
  2. Yazar: MERVE ALVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Denizcilik mesleği, gemiinsanlarının faaliyet gösterdiği ulusal ve uluslararası sularda ticaretin gerçekleştiği geniş bir sektördür. Bu sektör, örf ve âdet kuralları, denizde insan faktörü ve denizcilikte etik kodlar gibi önemli unsurları da içinde barındırmaktadır. Bu özellikleriyle denizcilik mesleği, diğer mesleklerden farklı olarak kendine özgü zorlukları ve avantajları da beraberinde getirmektedir. Gemiinsanları, uzun mesafeli seferler, değişen hava koşulları, yoğun çalışma saatleri ve motivasyon eksikliği gibi zorluklarla baş etmek durumundadır. Aynı zamanda, denizcilik mesleğinde var olan örf ve âdet kurallarının istismar edilmesi, gemide çalışırken etik olmayan davranışlara zorlanması ve gemide etik kurallara uygun bir çalışma ortamının eksikliği gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu çalışmanın temel amacı, gemiinsanlarının karşılaştığı sorunlara çözümler üretmek, denizcilik etiği kodlarının gemiinsanları üzerindeki etkisini ölçmek ve bu etkinin iş performansı üzerindeki etkilerini belirlemektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda kullanılan veri seti, anket yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmada, verilerin analizi için IBM SPSS 23 ve SmartPLS 4 paket programları kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre, denizcilikte geçerli olan etik kodların, gemiinsanlarının davranışlarını %43 oranında olumlu yönde etkilediği ve bu etik kodlara uyum sağlayan gemiinsanlarının işlerinde başarı elde edip motivasyonlarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The maritime profession is a broad sector in which trade takes place in national and international waters where seafarers operate. This sector also includes important elements such as customary rules, human factors at sea and ethical codes in maritime. With these features, the maritime profession, unlike other professions, brings with it its own unique challenges and advantages. Seafarers have to cope with challenges such as long-haul voyages, changing weather conditions, busy working hours and lack to motivation. At the same time, they may encounter problems such as abuse of customary rules in the maritime profession, being forced to behave unethically while working on the ship, and the lack of an ethical working environment on the ship. The main purpose of this study is to produce solutions to the problems faced by seafarers, to measure the impact of maritime ethics codes on seafarers and to determine the effects of this effect on business performance. The data set used for the purpose of the study was obtained by survey method. In this study, IBM SPSS 23 and SmartPLS 4 package programs were used for the analysis of the data. According to the analyzes, it has been concluded that the ethical codes valid in maritime affect the behavior of seafarers by 43% and that seafarers who comply with these ethical codes achieve success in their jobs and increase their motivation.