Investigation of advanced methods and strategies for hybrid manufacturing process planning
Hibrit üretim süreç planlamasına yönelik ileri yöntem ve stratejilerin incelenmesi
- Tez No: 859876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN, PROF. DR. MELİK DÖLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Katmanlı üretim tekniğinin doğası gereği, eklemeli imalat ile gerçekleştirilen üretim sonucunda genellikle yüzey kalitesi bozuk ve boyutsal doğruluk açısından optimal olmayan parçalar üretilir. Bu sorunlar, özellikle yüzey merdiven etkisinin ve iç dolgu özelliklerinin parça kalitesini bir hayli etkilediği malzeme ekstrüzyonuna dayalı eklemeli imalat teknolojisinde daha da belirgindir. Eklemeli imalat ile frezeleme süreçlerini birleştiren hibrit eklemeli imalat yöntemi, daha kaliteli parçalar elde etme konusunda umut veren ve uygulanabilirliği son yıllarda sıklıkla tartışılan bir çözümdür. Bu yöntem, malzeme ekstrüzyonu metodunu hassas frezeleme ile tek bir çatı altında bütünleştirerek üretilen parçaların yüzey kalitesini ve boyutsal doğruluğunu artırmayı amaçlar. Bu tez, özellikle ergiyik filaman ile imalat (FFF) ve frezelemenin bütünleştirilmesini hedefleyerek, eklemeli/çıkarmalı hibrit imalatı için yenilikçi süreç planlama yöntemleri geliştirmeye odaklanmaktadır. Çalışma ilk olarak, hibrit eklemeli imalat kapsamında yer alan adımların temellerini anlamayı ve bu amaçlarla geliştirilen hibrit imalat platformunun yeteneklerini keşfetmeyi amaçlar. Bu çalışmada, geliştirilen bu temel yetenekler kullanılarak, FFF parçalarına frezeleme uygulamasının en uygun metodu önerilmiş ve bu tarz bir ikincil işlemenin parçanın yüzey kalitesi üzerindeki etkisini niceliksel olarak değerlendirmiştir. Çalışmanın ana hedefi, hibrit eklemeli imalat için gelişmiş takım yolu ve süreç planlama stratejileri oluşturmak ve bunları sanal test ortamında ya da geliştirilen üretim platformunda gerçekleştirilen deneyler aracılığıyla değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing (AM) often leads to parts with suboptimal surface quality and poor dimensional accuracy due to the nature of the layer-wise production technique. This issue is especially pronounced in material extrusion based additive manufacturing technology, where challenges such as surface staircase effects and the quality of internal features are prevalent. Hybrid additive manufacturing, which combines additive and subtractive manufacturing processes, presents a promising solution. It aims to enhance surface quality and dimensional accuracy by integrating material extrusion with precision subtractive milling in a single, streamlined process. This dissertation focuses on developing novel process planning methods for additive/subtractive hybrid manufacturing, specifically targeting the integration of fused filament fabrication (FFF) and milling. The study first aims to understand the fundamentals of the steps involved in hybrid additive manufacturing and explore the capabilities of the developed hybrid manufacturing platform. With the developed foundation, the researcher suggested an optimal way to apply milling to FFF parts and quantified the impact of the secondary processing on the part's surface quality. The main target of the study is to create advanced tool path and process-planning strategies for hybrid AM and evaluate them through virtual test cases and experiments carried out on the established platform.