Temperlenmiş martenzitik çelikten imal edilmiş kaynaklızırh çeliklerinin yorulma davranışlarının belirlenmesi
Determination of fatigue behavior of welded armor steel madeof tempered martensitic steel
- Tez No: 859883
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH ÇUVALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Askeri araçlarda kullanılan zırh çelikleri, personelin korunması gibi kritik bir amaca hizmet etmektedir. Kaynak prosesi en önemli birleştirme yöntemlerinden biridir. Kaynak prosesi birleştirme tekniği açısından birçok avantaj sağlasa da kaynaklı bölgede dayanım düşüşü kaçınılmaz olabilmektedir. Bu çalışmada, temperlenmiş martenzitik çelikten imal edilmiş kaynaklı numunelerin yorulma dayanımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklı kaynak nüfuziyetine sahip yük taşımayan çift taraflı T birleşim tipte kaynaklı numuneler öncelikle tahribatsız testlere sonrasında tahribatlı testlere tabi tutulmuştur. Kaynaklı numuneler kaynak nüfuziyeti ve kaynak ucu yarıçap ölçümlerine tabi tutulmuştur. Yeni bir değerlendirme metodunun sunulmasıyla kaynak nüfuziyetinin değerlendirilmesi bu metotla gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu tarama cihazı kullanılarak elde edilen nokta bulutu verileri üzerinden kaynak ucu yarıçap değerleri eğrilik metodu ile belirlenmiştir. Kaynaksız numunelerde, yorulma dayanımı en yüksek olan numunelerin eğilme önleyici aparatlı su jeti kesim yöntemiyle kesilmiş numuneler olduğu tespit edilmiştir. Kaynak parametrelerinin artışıyla kaynak nüfuziyetinin arttığı ve artan kaynak nüfuziyeti ile yorulma dayanımının düştüğü belirlenmiştir. En düşük kaynak nüfuziyetine sahip olan 1 numaralı kaynaklı numunelerin en yüksek yorulma dayanımına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Armor steels utilized in military vehicles serve the critical purpose of safeguarding personnel. The welding process is one of the most important joining methods. Although the welding process provides many advantages in terms of joining technique, a decrease in strength in the welded area may be inevitable. This study aimed to ascertain the fatigue strength of welded samples composed of tempered martensitic steel. Cruciform welded samples with different penetrations were first subjected to non-destructive tests and then to destructive tests. Detailed measurements of weld penetration and weld toe radius were performed. A novel evaluation method was introduced for assessing weld penetration. Weld toe radius values were determined by the curvature method based on the point cloud data obtained using a three-dimensional scanner. Notably, among non-welded samples, those cut by the water jet method with anti-buckling restraints exhibited the highest fatigue resistance. It was observed that as welding parameters increased, weld penetration also increased, leading to a decrease in fatigue strength. Welded sample number 1, with the lowest weld penetration, demonstrated the highest fatigue strength.