Enjeksiyon kalıplama ve eklemeli imalat ile üretilen ABS temelli harman malzemelerin mekanik ve yorulma davranışlarının incelenmesi
Investigation of the mechanical and fatigue behavior of abs based blend materials produced by injection molding and additive manufacturing
  1. Tez No: 859884
  2. Yazar: HAMDİ KULEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜMRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez çalışmasında PMMA/ABS ve ABS/TPU harmanların termomekanik, kimyasal, mekanik ve yorulma davranışları deneysel çalışmalarla incelenmiştir. Harman malzemelerin karakterizasyonunda, TGA, FTIR, DSC ve DMA yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca, testler sonrasında kırık yüzey analizleri Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) gerçekleştirilmiştir. Böylece ABS bileşiminin PMMA/ABS harmanların ve TPU bileşimin ise ABS/TPU harmanların mekanik davranışına etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda PMMA/ABS karışımların akma dayanımı, çekme dayanımı ve kopma uzaması değerlerinin saf ABS'ye kıyasla sırasıyla %15, %40 ve %80 oranlarında iyileşme gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca PMMA/ABS harman numunelerin PMMA ve ABS numunelere kıyasla daha üstün yorulma ömrü performansı sergilediği görülmüştür. Benzer şekilde TPU'nun düşük mekanik özelliklerine rağmen %10 TPU katkılı ABS/TPU harman yapının daha üstün yorulma ömrü sergilediği belirlenmiştir. Son olarak, PMMA/ABS ve ABS/TPU harmanların mühendislik uygulamalarında yorulmaya maruz kalan koşullarda, farklı gereksinimlere cevap verebilecek mekanik özellik ve yorulma ömrü davranışına sahip olacak şekilde tasarlanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the thermomechanical, chemical, mechanical and fatigue behaviors of PMMA/ABS and ABS/TPU blends were examined through experimental studies. TGA, FTIR, DSC and DMA methods were used in the characterization of blend materials. Additionally, after tensile and fatigue tests, fracture surface analyzes were carried out using a Scanning Electron Microscope (SEM). Thus, the effects of ABS composition on the mechanical behavior of PMMA/ABS blends and of TPU composition on the mechanical behavior of ABS/TPU blends were investigated. As a result of the study, it was determined that the yield strength, tensile strength, and elongation at break values of PMMA/ABS blends improved by 15%, 40% and 80% compared to neat ABS. Additionally, it was observed that PMMA/ABS blend samples exhibited superior fatigue life performance compared to PMMA and ABS samples. Similarly, despite the low mechanical properties of TPU, it was determined that the ABS/TPU blend structure with 10% TPU additive exhibited superior fatigue life. Finally, it has been understood that PMMA/ABS and ABS/TPU blends can be designed to have mechanical properties and fatigue life behavior that can meet different requirements in conditions exposed to fatigue in engineering applications.