Okul öncesi eğitim günlük planında açık havaya yer verilme durumlarının incelenmesi
Investigation of the inclusion of outdoor in preschool education daily plan
- Tez No: 859907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde İstanbul ili Çekmeköy ilçesindeki okullarda çalışmaya devam eden 23 okul öncesi öğretmeniyle yapılmıştır. Öğretmenlerin eğitim planlamalarında yer alan güne başlama zamanı, oyun zamanı ve etkinlikleri ne sıklıkta açık havada geçirdiklerini, bu sıklığı etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen haftalık eğitim planı değerlendirme formu aracılığı ile birbirini takip eden sekiz hafta boyunca toplanmıştır. Sonuçlar genel olarak bakıldığında güne başlama zamanı ve oyun zamanı çoğunlukla sınıf içi mekânda gerçekleştirilmektedir. Öğretmenlerin açık havada gerçekleştirmeyi planladıkları etkinlik sayıları toplamı, uyguladıkları etkinlik sayılarından fazladır. Öğretmenlerin açık havada uygulamayı planladıkları etkinlik türleri incelendiğinde oyun etkinlikleri ve hareket etkinliklerinin sayısı diğer etkinlik türlerine kıyasla yüksek çıkmıştır. Okuma Yazmaya Hazırlık etkinlik türüne ise hiç yer verilmediği dikkat çekmiştir. Öğretmenlerin açık havada etkinlik yapmalarını etkileyen faktörler incelendiğinde çoktan aza doğru mevsim, hava sıcaklığı, bahçe olanakları, etkinlik içeriği, öğretmen tercihi, tam gün eğitim verilmesi, hastalıklar, çocuk kıyafetleri ve diğer şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the fall semester of the 2023-2024 academic year with 23 preschool teachers who continue to work in schools in Çekmeköy district of Istanbul. Starting time of the day, play time and time, which are included in teachers' educational plans how often they spend activities outdoors and the factors affecting this frequency. Research data were collected for eight consecutive weeks through the weekly training plan evaluation form developed by the researcher. When the results are analyzed in general, the starting time of the day and playtime are mostly carried out in the classroom. The total number of activities that teachers plan to carry out outdoors is more than the number of activities they implement. When examined Types of activities that teachers plan to implement outdoors, the number of game activities and movement activities was higher compared to other activity types. It was noted that there were no activities in the activity type of Preparation for Reading and Writing. When the factors affecting teachers' implementation of outdoor activities were analyzed, from most to least, season, air temperature, garden facilities, activity content, teacher preference, full-day education, illnesses, children's clothes and other.