Ergenlerin çocukluk deneyimleri, mutluluk anıları ve kimlik gelişim düzeylerinin incelenmesi
Investigation of adolescents childhood experiences, memory of happiness and identity development
- Tez No: 859922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada ergenlerin çocukluk deneyimleri, mutluluk anıları ve kimlik gelişim düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Samsun il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenim gören ergenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise tabakalı rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen liselerin 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören toplam 286 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Dönemi Mutluluk/Huzur Anıları Ölçeği”,“Çocukluk Deneyimleri Ölçeği ve ”Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği)" kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testleri ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ergenlerin Çocukluk Deneyimleri Ölçeği'nden aldıkları puanların kardeş sayısı, okul türü, büyükanne-baba ile yaşama durumu, anne-baba eğitim düzeyi ve anne-baba medeni durumuna göre; Çocukluk Dönemi Mutluluk/Huzur Anıları Ölçeği'nden aldıkları puanların kardeş sayısı, baba eğitim düzeyi ve okul türüne göre; Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği'nden aldıkları puanların ise okul türü, baba eğitim düzeyi ve büyükanne-baba ile sık vakit geçirme durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur Ayrıca Çocuk Deneyimleri Ölçeği'nden alınan puanlarla kimlik gelişiminin boyutları ölçeğinin içsel yatırımda bulunma, seçeneklerin genişlemesine araştırılması, içsel yatırımlar özdeşleşme, seçeneklerin derinlemesine araştırılması alt boyutları arasında anlamlı negatif yönde zayıf düzeyde bir ilişki, seçeneklerin saplantılı araştırılması arasında ise pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Yine Çocukluk Dönemi Mutluluk Huzur Ölçeği'nden alınan puanlarla kimlik gelişiminin boyutları ölçeğinin içsel yatırımda bulunma, seçeneklerin genişlemesine araştırılması, içsel yatırımlar özdeşleşme, seçeneklerin derinlemesine araştırılması alt boyutları arasında anlamlı pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the childhood experiences, memories of happiness, and identity development of adolescents. The target population of the study consists of adolescents studying in high schools affiliated with the Ministry of National Education in Samsun City Center. The research sample consists of a total of 286 adolescents studying in the 11th and 12th grades of high schools, selected by a stratified random sampling method. In the study, the“Personal Information Form,”“Childhood Happiness/Peace Memories Scale,”“Childhood Experiences Scale,”and“Dimensions of Identity Development Scale”were used as data collection tools. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman's Rank Correlation Test were used to analyze the data. As a result of the study, the scores of adolescents on the childhood experiences scale show a significant difference according to living with grandparents. Nevertheless, the scores of adolescents on the childhood experiences scale show a statistically significant difference according to the number of siblings variable and the scores obtained from the childhood experiences (adverse experiences) scale according to the parents' educational level. In addition, the scores obtained from the childhood experiences scale according to the marital status of the parents and the scores obtained from the childhood experiences scale according to the type of school show a statistically significant difference. The levels of happiness and peace in childhood scale show a significant difference according to the number of siblings, father's educational level, and type of school. Adolescents' identity development showed a significant difference in the sub-dimension of identification with commitment according to spending time with grandparents. Adolescents' identity development showed a significant difference in the sub-dimension of exploration's breadth according to the father's educational level. According to the type of school, adolescents' scores on the dimensions of the identity development scale show a significant difference in the sub-dimensions of ruminative exploration and exploration in breadth. There is also a significant negative and weak relationship between the scores obtained from the Childhood Experiences Scale and the sub-dimensions of the identity development scale's commitment, exploration in breadth, identification with commitment, and exploration in depth, and a weak positive relationship between ruminative exploration. However, it was determined that there was a significantly weak positive relationship between the scores obtained from the Childhood Happiness/Peace Memories Scale and the sub-dimensions of the Identity Development Scale's commitment, exploration in breadth, identification with commitment, and exploration in depth.