Kentsel girişimciliğin gelişiminde kent kültürünün etkisi: Şanlıurfa-Gaziantep örneğinde karşılaştırmalı bir analiz
The effect of urban culture on the development of urban entepreneurship: A comparative analysis on the case of Şanlıurfa and Gaziantep
- Tez No: 859921
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ARMAN KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Girişimcilik, kentsel ekonominin gelişiminde belirleyici bir etkendir. Kentin kültürel yapısı ve girişimcilik arasında doğrudan bir ilişki vardır. Girişimcilik, kent kültürünü etkileyebildiği gibi kent kültürü de girişimciliği etkileyebilmektedir. Şanlıurfa ve Gaziantep komşu kentler olmalarına karşın, çevre ve enerji, eğitim ve kültür, fiyat ve enflasyon, inşaat ve konut, istihdam ve işsizlik, nüfus ve demografi, sağlık ve sosyal koruma, tarım ve hayvancılık, ulaştırma ve haberleşme gibi alanlarda belirgin farklılıklar gösterirler. Örneğin, işgücüne katılım oranı Şanlıurfa'da %40,6 iken Gaziantep'te %50, istihdam oranı Şanlıurfa'da %34,5 iken Gaziantep'te %45, işsizlik oranı Şanlıurfa'da %15 iken Gaziantep'te %10,1 kişi başına gayri safi yurt içi hâsıla Şanlıurfa'da 3.012 dolar iken Gaziantep'te 7.819 dolardır. Bu çalışmada, Şanlıurfa'nın, Gaziantep'e görece ekonomik olarak geri kalmışlığı, kent kültürünün, kentsel girişimciliğe olan etkisi çerçevesinde araştırılmıştır. Kentsel kültürle kentsel girişimcilik arasındaki ilişki, coğrafi konum, tarih, dil, din, ekonomik yapı, kamu politikaları, aile yapısı, toplumsal cinsiyet, eğitim ve kentin bilinirliliği gibi girişimciliği etkileyen kültürel unsurlar üzerinden incelenmiştir. Tezin alan araştırması kapsamında, basit tesadüfi örneklem tekniğiyle belirlenmiş katılımcılarla yürütülen anket uygulması ile nicel, yarı yapılandırılmış sorularla gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler yoluyla da nitel araştırma tekniklerinin bir arada kullanımıyla, karma desenli araştırma yöntemine başvurulmuştur. Kent kültürünün işletme sahiplerinin girişimci olmaya karar vermeleri ile girişimcilik faaliyetlerini üstündeki etki düzeylerine yönelik algılarının ölçülmesini amaçlayan alan araştırmasına, Şanlıurfa ve Gaziantep'te 600'er olmak üzere toplam 1.200 işletme sahibi katılmıştır. Çalışmada kültürün, girişimciliği olumlu ya da olumsuz etkileyebileceği saptanmıştır. Şanlıurfa kent kültürünün, kentsel girişimciliği olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Gaziantep kent kültürünün ise kentsel girişimciliği olumlu etkilediği görülmüştür. Çalışmada Şanlıurfa kent kültüründe aşiretlerin, cemaatlerin ve muhafazakâr partilerin belirleyici olduğu saptanmıştır. Gaziantep kent kültüründe iş dünyasındaki aktörlerin, iktidar partilerinin ve sanayicinin belirleyici iken Şanlıurfa'nın kolektivist toplum, Gaziantep'in ise bireyci toplum yapısına sahip olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a determining factor in the development of the urban economy. There is a direct relationship between the cultural structure of the city and entrepreneurship. Just as entrepreneurship can affect urban culture, urban culture can also affect entrepreneurship. Although Şanlıurfa and Gaziantep are neighboring cities, they show significant differences in the areas such as environment and energy, education and culture, price and inflation construction and housing, employment and unemployment, population and demography, health and social protection, agriculture and farming, transportation and communication. For example, while the labor force participation rate is %40,6 in Şanlıurfa, it is %50 in Gaziantep, the employment rate is %34,5 in Şanlıurfa, it is %45 in Gaziantep and the unemployment rate is %15 in Şanlıurfa, %10,1 in Gaziantep, and the per capita gross domestic product is 3.012 dollars in Şanlıurfa, it is 7.819 dollars in Gaziantep. In this study, the economic underdevelopment of Şanlıurfa relatively to Gaziantep was researched within the framework of the effect of urban culture on urban entrepreneurship. The relationship between urban culture and urban entrepreneurship was examined through cultural elements affecting entrepreneurship such as geographical location, history, language, religion, economic structure, public policies, family structure, gender, education and awareness of the city. Within the scope of the field research of the thesis, a mixed methods research design was used, using a combination of qualitative research technique through a survey conducted with participants determined by simple random sampling technique, and also quantitative technique by face –to-face interviews with semi-structured questions. A total of 1.200 business owners, 600 from both Şanlıurfa and Gaziantep participated in the field research, which aims to measure their perceptions on the urban culture's levels of impact on the decions of business owners to become entrepreneurs and their entrepreneurial activities. It was found that culture can affect entrepreneurship positively or negatively, in the study. It was concluded that Şanlıurfa urban culture negatively affects urban entrepreneurship. Whereas, it was observed that Gaziantep urban culture positively affects urban entrepreneurship. In the study, it was determined that tribes, religional communities and conservative parties are decisive in the urban culture of Şanlıurfa. It was determined that actors the business actors, ruling parties and industrialists are decisive in the urban culture of Gaziantep. In the study, it was also determined that Şanlıurfa has a collectivist social structure whereas Gaziantep has individualist