İlkokul sosyal bilgiler dersi değer eğitiminde örtük programın etkisinin sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Investigation of the effect of the hidden program on primary school social students course values education in accordance with the opinions of classroom teachers
  1. Tez No: 859940
  2. Yazar: LOKMAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul Sosyal Bilgiler dersi değer öğretiminde örtük programın etkisinin sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilime göre desenlenmiştir. Araştırmaya İç Anadolu Bölgesinin Yozgat iline bağlı Kadışehri ilçesinde yer alan Devlet okullarında görev yapan sekiz sınıf öğretmeni katılmıştır. Katılımcılar amaçlı örnekleme türlerinden biri olan ölçüt örneklemeye göre belirlenmiştir. Veriler uzman desteğiyle geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler tümevarımsal analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerinin ilkokul Sosyal Bilgiler dersinde değerler eğitimine önem verdikleri, değerler eğitiminde aktif öğrenmeleri ve sınıf dışı etkinlikleri daha fazla tercih ettikleri, ailenin ve sosyal çevrenin değerler eğitimini etkilediği ve örtük programın değerleri daha etkili kazandırdığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarından hareketle değerler eğitiminde örtük programın daha etkin kullanılması, ailenin ve sosyal çevrenin değerler eğitiminde yer alması, sosyal etkinliklerin düzenlenerek informal öğrenmelerin artırılması, aktif ve yaşantıya dayalı değer eğitimlerine ağırlık verilmesi önerilerinde bulunulmuştur. İlkokul Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında yer alan değerlerin öğretiminde örtük programın etkisinin sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda incelenmesini amaçlayan bu araştırmada, literatür taraması yapılarak daha önce bu konuda çalışmanın yapılmadığı görülmüştür. Değerler, Değerler Eğitiminin Önemi, Değerler Eğitiminde Okulun Önemi, İlkokul Sosyal Bilgiler Dersinin Değer Öğretimindeki Yeri, İlkokul Sosyal Bilgiler Dersi ve Değer Öğretimi ve Değer Öğretimine Örtük Programın Etkileri başlıklarında literartürde yer alan araştırma ve görüşler Kavramsal Çerçevede sunulmuştur. Yurt içi ve Yurt dışında yapılan çalışmalar incelenerek zengin bir alan yazın taraması yapılarak çalışma yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the hidden curriculum in value teaching in primary school Social Studies course, in line with the opinions of classroom teachers. The research was designed according to phenomenology, one of the qualitative research methods. Eight classroom teachers working in public schools in the Kadışehri district of Yozgat province of the Central Anatolia Region participated in the research. Participants were determined according to criterion sampling, which is one of the purposeful sampling types. Data were collected with a semi-structured interview form developed with expert support. The data obtained was analyzed using the inductive analysis technique. As a result of the research, it was determined that classroom teachers attach importance to values education in the primary school Social Studies course, they prefer active learning and out-of-class activities in values education, family and social environment affect values education, and the hidden curriculum teaches values more effectively. Based on the results of the research, suggestions were made to use the hidden curriculum in values education more effectively, to include the family and the social environment in values education, to increase informal learning by organizing social events, and to focus on active and experience-based value education.