Max Weber'in bürokrasi anlayışındaki değişimin bazı modern örgüt kuramları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the change in Max Weber's understanding of bureaucracy in terms of some modern organisation theories
- Tez No: 859950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURHANETTİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bürokrasi kuramı ile alakalı birçok söylem vardır. Bürokrasinin literatür, kapsamında ele alındığında, karışık bir yapı içerisinde olduğu görülmektedir. Günümüze kadar bürokrasi hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışma genel olarak bürokrasi ile ilgili veri oluşturma amacıyla yapılmıştır. Bürokratik yapının ortaya koyduğu hiyerarşik sistem yapısal olarak değişime uğramıştır. Değişimin merkezinde toplumsal, siyasal, ekonomik nedenler vardır. Bireyin metalaşması okunmasından bürokrasi eleştirilip değişime gidilmiştir. Modern anlamda var olan değişimler toplumsal alanda bir zorunluluk olarak okunup değerlendirilmiştir. İçerisinde bulunduğu çağın gereksinimlerine cevap verebilmek adına bürokrasi dönüşüme uğramak durumunda kalmıştır. Bu değişim ve dönüşüm ele alınarak sade bir çalışma gerekli görülmüştür. Bu anlamda Weberci bürokrasi anlayışından yola çıkarak günümüze kadar meydana gelen değişimler bazı modern örgüt kuramları kapsamında yoğunlaşılarak bir çalışma ortaya konulmuştur. Çalışma bu noktada değişimin değerlendirilmesi ile önem kazanmaktadır. Teorik bir çalışma ile veriler elde edilmiştir. Betimleyici bir dil kullanılarak ikincil veri çerçevesinde çalışma oluşturulmuştur. Bu bağlamda çalışma bazı modern örgütlerin bürokrasi ile ilişkisi kapsamında oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many discourses about the theory of bureaucracy. When bureaucracy is considered within the scope of the literature, it is seen that it is in a mixed structure. Many studies have been conducted about bureaucracy until today. This study was conducted in order to create data on bureaucracy in general. The hierarchical system that the bureaucratic structure reveals has undergone structural change. Social, political and economic reasons are at the centre of the change. Bureaucracy has been criticised and changed due to the commodification of the individual. Changes in the modern sense have been read and evaluated as a necessity in the social field. Bureaucracy has had to undergo transformation in order to respond to the needs of the age it is in. A simple study was deemed necessary by addressing this change and transformation. In this sense, starting from the Weberian understanding of bureucracy, a study has been put forward by focusing on the changes that have occured until today within the scope of some modern organisational theories. At this point, the study gains importance with the evaluation of changes. Data were obtained through a theoretical study. The study was created within the framework of secondary data using a descriptive language. In this context, the study is formed within the scope of the relationship between some modern organisations and bureaucracy.