Orhan Duru'nun eserlerinde fantastik unsurlar
Fantastic elements in Orhan Duru's narratives
  1. Tez No: 859998
  2. Yazar: ELİF ERDENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
1950 kuşağı yazarlarından biri olan Orhan Duru, Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biridir. Daha çok öykü yazarı olarak bilinen yazarın ölümünden sonra yayımlanan bir romanı, çeviri ve uyarlamaları, deneme yazıları da bulunmaktadır. Türk öykücülüğünü her zaman bir adım ileriye taşımak isteyen yazar, bu amaca uygun dinamik bir sanat anlayışına sahiptir. Yazar, Türk öykücülüğünde çoğunlukla romanlarda karşılaşılan türlerin -bilimkurgu, fantastik gibi- kullanımını yaygınlaştırmaya çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı da yazarın öykülerinde ve romanında yer alan fantastik unsurları tespit edip incelemektir. Bunun için öncelikle fantastiğin tanımı, edebiyattaki yeri ve gelişimi üzerinde durulmuştur. Fantastik, diğer sosyal kavramlar gibi edebiyatta tek ve net tanımı yapılmış bir kavram değildir. Her araştırmacı ve eleştirmen fantastiği farklı tanımlamıştır. Bu sebeple çalışmanın birinci bölümünde bu tanımlara ve eleştirilere yer verilerek fantastiğin nasıl ele alınacağından bahsedilmiştir. Bu incelemenin ardından Orhan Duru'nun hayatına, sanat anlayışına yer verilmiş ve son olarak eserlerindeki fantastik unsurlar belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda Orhan Duru'nun fantastik unsurları kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the writers of the 1950 generation, Orhan Duru is one of the important names of Turkish story writing. The author, who is mostly known as a story writer, also has a novel published posthumously, translations and adaptations, and essays. The author, who always wants to take Turkish storytelling one step forward, has a dynamic understanding of art in line with this purpose. The author has tried to popularize the use of genres such as science fiction and fantasy, which are mostly encountered in novels in Turkish story writing. This study aims to identify and analyze the fantastic elements in the author's stories and novel. For this purpose, first of all, the definition of the fantastic, its place in literature and its development are emphasized. Fantastic, like other social concepts, is not a concept with a single and clear definition in literature. Each researcher and critic has defined the fantastic differently. For this reason, in the first part of the study, these definitions and criticisms are given and how the fantastic will be handled is mentioned. After this examination, Orhan Duru's life, and his understanding of art are given and finally, the fantastic elements in his works are determined. As a result of the study, it was determined that Orhan Duru uses fantastic elements.