Kafkazedeler arasında bir mercimekzâde: Uzun altmışlar ve Orhan Duru kurmacası
A mercimekzâde among The Kafkazedes: The long sixties and Orhan Duru's fiction
- Tez No: 962490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması Orhan Duru'nun 1950 kuşağı öykücüleri arasında, edebî anlayışı ve eserleri ile sahip olduğu müstakil konuma odaklanmaktadır. Bu çalışmanın öncelikli niyeti, uzun altmışlar (1955-1980) döneminde Orhan Duru'nun, kuşağının temsil ettiği modernist yaklaşım içerisinde edebî gelenekten etkilenmesi açısından daha yerelci, gelenekçi bir tutumu örneklediğini göstermek olacaktır. Bu bağlamda çalışmanın kapsamı, Orhan Duru'nun 1953-1982 yılları arasında yayımlanmış eserlerini içine alacak şekilde sınırlandırılmıştır. Öncelikli olarak, Türk sanatında uzun altmışlar döneminde yaşanan kırılmalar incelenmiş, Orhan Duru'nun bu kırılma anlarındaki sanatçı konumu tasvir edilmiştir. Duru'da daha yerelci-gelenekçi bir eğilimin varlığı, 1950 kuşağında daha evrenselci kanadın temsilcisi olan Demir Özlü ile girdiği tartışmalar incelenerek tespit edilmiştir. Bu yerelci-gelenekçi sanat kavrayışı, Duru'nun Osmanlı kurmaca nesri gibi geleneksel tahkiye ürünlerinden faydalanarak modernist üslup deneyleri yapmasına olanak tanımış, yazarın son derece özgün bir edebî üslup geliştirmesini sağlamıştır. Bu tez, şu ana dek yalnızca tasvir edici çalışmalarla ele alınmış olan Orhan Duru kurmacasını eleştirmek üzere kullanılabilecek bir perspektif sunarak sanatçıyı dönemi içinde konumlamaya çalışmıştır. Orhan Duru kurmacasını bu perspektiften ele almak yazarın bir kuşak anlatısı içerisinde silikleştirilmesine ve sanatsal farklılıklarının ıskalanmasına engel olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the unique position Orhan Duru holds among the 1950 generation of writers in regard to his literary attitude and works. The primary intention of this study is to illustrate that in the long sixties (1955-1980), Orhan Duru exemplifies a more localist, traditionalist attitude in terms of being influenced by literary tradition within the modernist approach represented by his generation. In this context, the scope of the study is limited to Orhan Duru's works published between 1953 and 1982. First of all, the ruptures in Turkish art during the long sixties are analyzed, and Orhan Duru's position as an artist at these moments is depicted. The existence of a more localist-traditionalist tendency in Duru is emphasized by analyzing his debates with Demir Özlü, who represented a more universalist wing of the 1950s generation. This localist-traditionalist conception of art that Duru represents has enabled him to search for a modernist style by utilizing traditional narratives such as Ottoman prose-fiction, and enabled him to develop a highly unique literary style. This thesis has attempted to situate the artist within his period by offering a perspective that can be used to criticize Orhan Duru's fiction, which has so far been dealt with only through descriptive studies. Considering Orhan Duru's fiction from this perspective will prevent the author from being obscured within a generational narrative and his artistic differences from being missed.