Türkiye'de sağ popülizmin cinsiyeti
The gender of right-wing populism in Turkey
  1. Tez No: 860013
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZGE TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
Bu çalışma, 2002 yılından beri, kesintisiz olarak iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin cinsiyet rejimini odağına almaktadır. Cinsiyet rejimi bağlamında, çalışmanın iki ana hedefi vardır. Bunlardan ilki, kadın seçmeni ikna etmek için partinin kullandığı ideolojik yaklaşım, yöntem ve eylemleri cinsiyet rejiminin bir parçası olarak analiz etmektir. İkincisi ise kadın seçmeni ikna için partili kadınlara düşen görevleri anlamak ve cinsiyet rejimini yeniden üreten dişil rolleri ortaya koymaktır. Üç bölüm boyunca feminist metodolojinin kullanıldığı çalışmanın birinci bölümünde, cinsiyet rejiminin Türkiye'deki tarihsel seyri verilmektedir. Literatür tarama/değerlendirmesine ve karşılaştırmalı yönteme dayanan bölümde, partinin cinsiyet rejiminin kendisinden önceki yönetimlerden farkına ve partinin kendi iktidarları arasındaki değişimlerine vurgu yapılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, öncelikle siyasal rejim tartışması yürütülmektedir. Ardından, bu siyasal rejimin cinsiyet rejimi ile olan ilişkisi tartışılmakta ve siyasal rejimin kadınlarla kurduğu ilişki biçimi üstünden cinsiyet rejimine dair iddialarda bulunulmaktadır. Son bölüm olarak tasarlanan üçüncü bölümde ise partili kadınlarla yapılan ve derinlemesine mülakat tekniğine dayanan saha çalışmasına yer verilmiştir. Birinci ve ikinci bölümün verileri ışığında ve görüşmecilerle yapılan mülakatlar neticesinde, partinin cinsiyet rejimi, iktidardaki kadınların gözünden eleştirel bir şekilde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the gender regime of the Justice and Development Party (AKP), which has been in uninterrupted power since 2002. Within the context of the gender regime, the study has two main objectives. The first is to analyze the ideological approaches, methods, and actions employed by the party to persuade female voters as part of its gender regime. The second is to understand the roles assigned to female party members in persuading female voters and to reveal the feminine roles that reproduce the gender regime.The study employs a feminist methodology throughout its three sections. The first section provides a historical overview of the gender regime in Turkey. Based on literature review and comparative analysis, this section emphasizes the distinctions between the party's gender regime and those of preceding administrations, as well as the shifts within the party's own successive governments.The second section initiates with a discussion on the political regime, followed by an exploration of its relationship with the gender regime. Then, assertions are made concerning the gender regime based on the form of relationship the political regime establishes with women. Designed as the final section, the third part of the study incorporates field research based on in-depth interviews with female party members. In light of the data gathered in the first and second sections, and following interviews with the respondents, the party's gender regime is critically evaluated from the perspective of women in power.