Tarihsel bağlam içerisinde Amerika Birleşik Devletleri-Rusya Federasyonu rekabetinin Avrupa enerji pazarına etkisi
In the historical context, the impact of the competition between the United States and the Russian Federation on the European energy market
  1. Tez No: 860012
  2. Yazar: AYŞE ZÜMRA MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan çift kutuplu sistem, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği'ni yaklaşık yarım yüzyıl süren bir rekabete zorlamıştır. Ardından her ne kadar soğuk savaş sona ermiş olsa da bu rekabet ortamı doğallaşmış ve Sovyetler Birliği'nden sonra kurulan Rusya Federasyonu'na da miras kalmıştır. 2000'li yıllar ve Rusya'da Vladimir Putin'in iktidara gelmesi, Sovyet hafızasından kalan müttefiklik ilişkilerini dönüştürmüştür. Bununla birlikte Rusya özellikle enerji sektörü aracılığıyla Avrupa ile olan ilişkilerini restore etmiştir. Bu noktada hem ilişkilerin güçlenmesi hem de enerji sektöründen elde edilen kazanç karşılıklı bağımlılığı pekiştirmiştir. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri açısından her iki gelişme de olumsuz karşılanmış ve hem Avrupa üzerinde hem de enerji sektöründe bir kez daha Rusya ile rekabet durumuna girmiştir. Avrupa Birliği her ne kadar Rusya ile olan ilişkilerinde kırılmalar yaşamak istememişse de 2022 Ukrayna krizi bu rekabet durumunu önlenemez bir duruma getirmiştir. Ukrayna krizi ile birlikte Avrupa Birliği tekrar Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte hareket etmeye ve Rusya Federasyonu'na karşı ağır yaptırımlar uygulamaya başlamıştır. Buna karşın Sovyet sonrası kurulan enerji ilişkilerinin birden sıfıra indirilmesi kolay olmamış ve savaşın gidişatına ve üçüncü tarafların da alacakları pozisyona bağlı uzun bir sürece bağlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The bipolar system that emerged after The Second Worl War, forces The United States and The Soviet Union into a competiton that last for about half a century. Although the Cold War ended afterwards, this competitive environment became natural and was inherited in The Russian Federation, which was established after the Union. The 2000s and Vladimir Putin's coming to power in Russia, transformed the alliance relations inherited from Soviet memory. Thus, Russia has restored it's relations with Europe, especially through the energy sector. At this point,both strengthening of relations and earnings from the energy sector have reinforced interdependence. On the other hand from the point of view of the United States, both developments were received negatively and it once again entered a situation of competition with Russia both in Europe and in the energy sector. Although the European Union did not willing to experience breaks in it's relations with Russia, The Ukraine crisis made this competitive stiuation unavoidable. Along with the Ukraine crisis, The European union started to act together with the United States again and severe sanctions began to imposed against Russian Federation. However, the reduction of post – Soviet energy relations to zero was not easy and was tied to a long process of depending on the war and the position of third parties.