Sosyal medya pazarlaması faaliyetlerinin tüketici davranışlarına etkisi: Kamu sektörü örneği
The effect of social media marketing activities on consumer behaviour: Public sector example
- Tez No: 860039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞBA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sosyal medya, son yıllarda, bireylerin yaşamlarını büyük ölçüde etkileyen güçlü bir iletişim aracı haline gelmiştir. İnsanlar artık sosyal medya platformlarını sadece arkadaşlarıyla iletişim kurmak için değil, aynı zamanda markalarla etkileşimde bulunmak, ürünleri keşfetmek, deneyimlerini paylaşmak ve topluluklar oluşturmak için de kullanmaktadır. Sosyal medyayı etkin kullananlar arasında tezimizin konusunu oluşturan kamu sektörü çalışanları da bulunmaktadır. Etkili bir iletişim aracı olarak sosyal medya pazarlaması benimsenmekte ve bu platformları, hizmetlerini duyurmak, şeffaflık sağlamak ve vatandaşlarla etkileşim kurmak için kullanılmaktadır. Bu çalışma,“Sosyal Medya Pazarlaması Faaliyetlerinin Tüketici Davranışlarına Etkisi: Kamu Sektörü Örneği”başlığı altında, sosyal medya pazarlamasının kamu sektörü çalışanları üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Bu çalışmada kamu çalışanlarının satın alma davranışları üzerindeki sosyal medya etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, dijitalleşmenin küresel düzeyde artan önemini ve kamu sektöründeki tüketicilerin sosyal medya kullanımlarının satın alma davranışları üzerindeki yansımalarını araştırmaktadır. Çalışma, firmaların sosyal medya üzerinden yürüttükleri pazarlama faaliyetlerinin, tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki potansiyel etkilerini inceleyerek, eğer bir etki varsa bu etkinin doğasını ortaya koymayı hedeflemiştir. Çalışma kapsamında 409 kamu çalışanına anket uygulanmıştır. Bu anketin sonuçlarına göre; erkeklerin kadınlara göre satın alma öncesi tüketici davranış puanlarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Satın alma öncesi tüketici davranış puanları kişilerin eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir. Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ile bakıldığında lise eğitim düzeyine sahip kişilerin, satın alma öncesi tüketici davranış puanlarının lisans ve lisans üzeri eğitim düzeyine sahip kişilere göre anlamlı biçimde daha düşük olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra 4/D büro personeli olan kişilerin satın alma sonrası tüketici davranış puanlarının, kariyer uzmanı/uzman yardımcısı ve yönetici olan kişilere göre anlamlı biçimde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Satın alma öncesi tüketici davranışı puanları ile satın alma sonrası tüketici davranışı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, social media has become a powerful communication tool that has had a profound impact on people's lives. People now use social media platforms not only to communicate with friends, but also to interact with brands, to discover products, share experiences and build communities. Public sector employees are among groups using social media effectively. They are embracing social media marketing as an effective communication tool, using these platforms to promote their services, providing transparency and interact with citizens. The study,“The impact of social media marketing activities on consumer behaviour: The Case of the Public Sector”, examines in detail the impact of social media marketing strategies for the public sector on consumer behaviour. The study examines the impact of social media on the purchasing behaviour of public sector employees. The main purpose of the study is to examine the increasing importance of digitalisation at a global level and the reflection of changes in consumer purchasing behaviour in social media. The study aims to examine the potential impact of companies' social media marketing activities on consumers' purchasing behaviour and to identify the nature of this impact, if any. As part of the study, a questionnaire was administered to 409 public sector employees. According to the results of this questionnaire, it was found that men had lower pre-purchase consumer behaviour scores than women. The pre-purchase consumer behaviour scores show a statistically significant difference according to the education level of the individuals as well. According to the Bonferroni multiple comparison test, it was found that the pre-purchase consumer behaviour scores of people with a high school education were significantly lower than the scores of people with a bachelor's degree and above. In addition, it was found that the post-purchase consumer behaviour scores of 4/D clerks were significantly higher than those of career specialists/assistant specialists and managers. There is a significantly positive relationship between pre-purchase consumer behaviour scores and post-purchase consumer behaviour scores.