Basınç yarası olan evde sağlık hastalarının bakım verenlerinin bakım yükü ve basınç yarası hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
Assesment of caregiver's burden and awareness of pressure injury in home health patients with pressure injury
  1. Tez No: 860038
  2. Yazar: SEDA ELEMAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, basınç yarası olan evde sağlık hastalarının bakım verenlerinin bakım yükünü ve basınç yarası hakkındaki bilgi düzeyi ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek merkezli, tanımlayıcı, anket çalışması olarak planlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (S.B.Ü.) Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri (ESH) Birimine kayıtlı aktif 3500 hasta bulunmaktadır. Hastaların tamamının dosya taraması, poliklinik başvuruları ve gerçekleştirilen ev ziyaretleri sonrasında basınç yarası olan 130 hasta saptanmıştır. Bu hastaların bakım verenlerine telefon yoluyla ulaşılarak, evinde ziyaret edilerek ve polikliniğe başvuruları esnasında, çalışma hakkında bilgi verildikten sonra onamları alınarak anket uygulanmıştır. Anket formunda bakım verenlerin tanıtıcı özellikleri, basınç yarası hakkındaki bilgi düzeyleri ile hastanın klinik özelliklerine yönelik toplam 37 soru ile 22 sorudan oluşan Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBVYÖ) yer almaktadır. İstatistiksel analizler, IBM SPSS Statistics 24,0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this study is to examine the care burden of caregivers of home health patients with pressure injury and the relationship between their level of knowledge about pressure injuries. Materials and Methods: The research was planned as a single-center, descriptive, survey study. There are 3500 active patients registered in Bozyaka Training and Research Hospital Home Health Services Unit. After scanning the files of all patients, outpatient clinic applications and home visits, 130 patients with pressure injuries were identified. The survey form includes a total of 37 questions regarding the descriptive characteristics of caregivers, their level of knowledge about pressure injuries and the clinical characteristics of the patient, as well as the Zarit Caregiving Burden Scale (ZBVYÖ), which consists of 22 questions. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS Statistics 24.0 statistical package program.