Henoch schönlein purpurası ve kawasaki hastalığı tanısı alan hastalarda tip I interferon ilişkili gen ifadesinin değerlendirilmesi
Assessment of type I interferon-associated gene expression in patients diagnosed with henoch-schönlein purpura and kawasaki disease
  1. Tez No: 860109
  2. Yazar: ŞEVKİ ERDEM VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KIYKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Vaskülit, inflamatuar bir sürecin sonucu olarak damar duvarındaki değişiklikleri ve buna bağlı gelişen klinik durumları ifade eden genel bir tanımlamadır. Henoch Schönlein purpurası (HSP) ve Kawasaki hastalığı (KH) çocukluk çağının en sık görülen vaskülitleridir. Her iki hastalığın patogenezinde viral enfeksiyonlar, genetik faktörler ve çevresel faktörler gibi birçok etken suçlansa da patogenez net olarak aydınlatılamamıştır. İnterferon imzası, tip I interferon yollarının aktivasyonunu yansıtan, otoimmün durumların patogenezi ve yönetimiyle önemli derecede ilgisi olan tanısal ve prognostik bir araçtır. Henoch Schönlein purpurası ve Kawasaki hastalığının patogenezini anlamak, etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından çok önemlidir. Çalışmamızda Henoch Schönlein purpurası ve Kawasaki tanılı hastalarda ölçülen interferon imzasını sağlıklı bireylerle karşılaştırılarak patogenezdeki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 12.12.2022 ve 01.03.2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Romatoloji, Genel Poliklinik ve Çocuk Acil Polikliniğine başvururarak Henoch Schönlein Purpurası tanısı alan 32 hasta, Kawasaki hastalığı tanısı alan 4 hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 45 sağlıklı çocuk çalışmamıza dahil edildi. Tüm katılımcılardan alınan serum örneklerinden IL-1, IL-6, IL-8, IL-10, IL-17, IL-18, TNF-α, TNF-R1, TNF-R2 ve IFN-gamma düzeyleri ve mor kapaklı EDTA'lı tüplere alınan kan numunelerinden RT-PCR yöntemi ile interferon ilişkili genlerin (STAT1, IFI27, IFI44, IFI44L, IFIT1 ve RSAD2) ifadeleri çalışıldı. Bulgular: HSP ve KH tanılı hastalarda üç genin (IFIT1, IFI44 ve IFI27) anlatımlarında kontrol grubuna göre belirgin artış olduğu ve diğer üç genin (RSAD2, STAT1, IFI44L) anlatımlarında ise kontrol grubuna göre azalma olduğu saptandı. HSP tanılı hastaların interferon skoru değerlendirildiğinde, gastrointestinal sistem tutulumu olan hastalarda, kortikosteroid tedavisi gereksinimi olan hastalarda ve hastaneye yatış gereksinimi olan hastalarda interferon skoru anlamlı yüksek saptandı. Böbrek VIII tutulumu olan hastalar ile olmayan hastaların interferon skoru kıyaslandığında anlamlı fark saptanamadı. HSP tanılı hastaların serum sitokin sonuçları değerlendirildiğinde gastrointestinal sistem bulgusu olan hastalarda serum IL-1 düzeyi, olmayan hastalara göre anlamlı yüksek saptandı. Kawasaki hastalarının interferon skoru değerlendirildiğinde dört hastanın üçünde interferon skoru yüksek saptandı. Sonuç: Henoch Schönlein purpurası ve Kawasaki hastalığı tanısı alan hastalalarda kontrol grubuna göre interferon ilişkili IFIT1, IFI44 ve IFI27 genlerin anlatımlarında anlamlı yükseklik olduğu, interferon ilişkili RSAD2, STAT1 ve IFI44L genlerinin anlatımında ise anlamlı düşüklük olduğu saptandı. Bu durum hasta grubunda tip 1 interferon yolağının düzenlenmesinde bir disregülasyon olduğunu gösterebilir. HSP tanısı alan ve interferon skoru yüksek olan hastalarda; gastrointestinal tutulum, kortikosteroid tedavi ihtiyacı ve hastane yatış gereksinimi riski anlamlı yüksek saptandı. Bu, interferon skorunun çok önemli bir prognostik belirteç olarak hizmet edebileceği fikrini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Vasculitis is a general term denoting changes in the vessel wall and related clinical conditions resulting from an inflammatory process. Henoch-Schönlein purpura (HSP) and Kawasaki disease (KD) are the most common types of childhood vasculitis. Although various factors such as viral infections, genetic factors, and environmental factors are implicated in the pathogenesis of both diseases, their pathogenesis remains unclear. The interferon signature, which reflects the activation of type I interferon pathways, is a diagnostic and prognostic tool that is significantly associated with the pathogenesis and management of autoimmune conditions. Understanding the pathogenesis of Henoch-Schönlein purpura and Kawasaki disease is crucial for developing effective treatment strategies. In our study, we aimed to evaluate the role of the interferon signature measured in patients diagnosed with Henoch-Schönlein purpura and Kawasaki disease compared to that in healthy individuals. Materials and Methods: Thirty-two patients diagnosed with Henoch-Schönlein purpura and four patients diagnosed with Kawasaki disease who presented to the Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Pediatric Rheumatology, General Outpatient Clinic, and Pediatric Emergency Outpatient Clinic between December 12, 2022, and March 1, 2024, and 45 age- and sex-matched healthy children were included in our study. Serum levels of IL-1, IL-6, IL-8, IL-10, IL-17, IL-18, TNF-α, TNF-R1, TNF-R2, and IFN-gamma were studied in serum samples obtained from all participants, and the expression of interferon-related genes (STAT1, IFI27, IFI44, IFI44L, IFIT1, and RSAD2) was studied in blood samples collected in ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA)-coated tubes using the RT-PCR method. Results: Significant increases in the expression of three genes (IFIT1, IFI44, and IFI27) and decreased expression of the other three genes (RSAD2, STAT1, and IFI44L) were observed in patients diagnosed with HSP and KD compared to those in the control group. When evaluating the interferon scores of patients diagnosed with HSP, X significantly higher interferon scores were found in patients with gastrointestinal involvement, those requiring corticosteroid therapy, and those requiring hospitalization. No significant difference was found in interferon scores between patients with and without renal involvement. When evaluating the serum cytokine levels of patients diagnosed with HSP, significantly higher serum IL-1 levels were found in patients with gastrointestinal symptoms than in those without. When evaluating the interferon score of patients with Kawasaki disease, high interferon scores were found in three of four patients. Conclusion: Significant increases in the expression of interferon-related genes (IFIT1, IFI44, and IFI27) and significant decreases in the expression of interferon-related genes (RSAD2, STAT1, and IFI44L) were observed in patients diagnosed with Henoch-Schönlein purpura and Kawasaki disease compared to the control group. This may indicate dysregulation of the type 1 interferon pathway in the patient group. In patients diagnosed with HSP and with high interferon scores, a significantly increased risk of gastrointestinal involvement, corticosteroid therapy requirement, and hospitalization was observed. This reinforces the idea that the interferon score could serve as a crucial prognostic indicator.