Sigara içen kişilerin bağımlılık düzeylerinin ve fiziksel aktivite kapasitelerinin karbon monoksid düzeyi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of addiction levels and physical activity capacities of smokers on carbon monoxide level
- Tez No: 860110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET FİDANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tütün hem içerdiği toksik maddeler hem de dumanı aracılığı ile insan sağlığına zarar vermektedir ve insan vücudundaki neredeyse tüm sistemleri etkileyip 50'ye yakın kronik hastalığa ve 20'ye yakın ölümcül hastalığa neden olmaktadır. Karbon monoksid sigara dumanının içeriğindeki toksik gazlardan biridir ve toksisitenin derecesi maruziyetin süresi ve ortamdaki karbon monoksidin miktarı ile belirlenir. Yeterli fiziksel aktivitenin birçok hastalıktan ve bu hastalıklara bağlı ölüm riskinden korunmamızı sağladığı, yeterli fiziksel aktivitesi olmayan kişilerde, olan kişilere kıyasla ölüm riskinin %20 ila %30 arttığı ifade edilmektedir. Sigara içen kişilerin bağımlılık düzeylerinin ve fiziksel aktivite kapasitelerinin karbon monoksid düzeyi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planladığımız bu çalışma tanımlayıcı kesitsel tipte olup araştırmaya Hacettepe Üniversitesi Aile hekimliği polikliniklerine 28.03.2023-23.05.2023 tarihleri arasında başvuran sigara içen, 18 yaş ve üstü 146 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara Fagerström nikotin bağımlılık testi ve 6 dakika yürüyüş testi uygulanmış olup verilerin CO düzeyi ile ilişkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
T Tobacco harms human health both through the toxic substances it contains and its smoke, affecting almost all systems in the human body and causing nearly 50 chronic diseases and nearly 20 fatal diseases. Carbon monoxide is one of the toxic gases contained in cigarette smoke, and the degree of toxicity is determined by the duration of exposure and the amount of carbon monoxide in the environment. It is stated that adequate physical activity protects us from many diseases and the risk of death due to these diseases, and that the risk of death increases by 20 to 30% in people who do not have sufficient physical activity compared to those who do. This study, which we planned to investigate the effects of smokers' addiction levels and physical activity capacities on carbon monoxide levels, is a descriptive cross-sectional type and 146 smokers, aged 18 and over, who applied to Hacettepe University Family Medicine outpatient clinics between 28.03.2023 and 23.05.2023 were included in the study. Fagerström nicotine addiction test and 6-minute walk test were applied to the participants, and the relationship of the data with CO level was examined.