Henoch Schönlein Purpurasi'nda artan oksidatif stresin eritrosit deformabilitesine ve agregasyonuna etkisi
The effect of increased oxidative stress on erythrocyte deformability and aggregation in Henoch Shonlein Purpura
  1. Tez No: 230345
  2. Yazar: NUSRET PARLAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Henoch Schönlein Purpurası (HSP) çocukluk çağının en sık görülen vaskülitidir. En önemli morbidite ve mortalite nedeni; erken dönemde ağır gastrointestinal sistem (GİS) tutulumu, geç dönemde ise renal tutulumdur. HSP'de spesifik bir patogenez tanımlanmamıştır ancak IgA'nın önemli bir role sahip olduğu bilinmektedir. Çalışmalarda; hastalığın patogenezinde oksidatif stresin de rol oynadığı gösterilmiştir.Bu çalışma; HSP'de oksidatif stresi, eritrosit deformabilitesi ve agregasyonunu değerlendirmek; eritrosit deformabilitesinin organ tutulumu ile ilişkisini inceleyip özellikle GİS ve böbrek tutulumu için bir risk faktörü olup olamayacağını araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla 21 HSP'li hasta ile 21 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. HSP'li hastalar aktif dönemde ve remisyon döneminde değerlendirildi. Aktif dönemde organ tutulumunun varlığına göre hastalar ikişer subgruba ayrıldı. Oksidatif stresi araştırmak için plazma total antioksidan kapasite (TAK) ve malondialdehit (MDA) düzeylerine bakıldı. Eritrosit deformabilitesi ve agregasyonu lazer ışınlı optik hücre analizörü ile ölçüldü ve deformabilite 0.3-30 Pa kayma kuvvetleri arasında değerlendirildi.Aktif dönem HSP'li hastalarda TAK 1.285±0.36 Trolox Eq./l saptanırken, remisyon döneminde 1.567±0.45 ve kontrol grubunda 1.684±0.45 mmol Trolox Eq./l bulundu. Aktif dönem HSP'li hastalarda MDA 9.3±3.6, remisyon döneminde 3.6±1.9 ve kontrol grubunda 5.8±2.4 nmol/L olarak saptandı. HSP'li hastalarda aktif dönemde TAK düzeyi remisyon ve kontrol grubundaki hastalara göre anlamlı derecede düşük saptanırken (p0.05).İlk defa bu çalışma ile HSP'de eritrosit deformabilitesinin azaldığı gösterildi ve eritrosit deformabilitesinin GİS ve renal tutulum için bir risk faktörü olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Henoch Shönlein Purpura (HSP) is the most common vasculitis in childhood. The main morbidity and mortality reasons are gastointestinal system (GIS) involvement in early phase and renal involvement in late phase. No spesific pathogenesis is described in HSP but IgA is known to have an important role. In studies, it is also shown that oxidative stress plays a role in the pathogenesis.The aim of this study was to evaluate the oxidative stress, erythrocyte deformability and aggregation in HSP; to examine the relationship between erythrocyte deformability and organ involvement, particularly whether erythrocyte deformability is a risc factor for GIS and renal involvement. For this aim, 21 HSP patients and 21 healthy children were recruited to the study. Patients were later divided in to two subgroups according to organ involvement in active phase. Plasma total antioxidant status (TAS) and malondialdehyde (MDA) levels were assessed to study oxidative stress. Erythrocyte deformability and aggregation was measured by Laser-Assisted Optical Rotational Cell Analyzer and deformability was evaluated 0.3-30 Pa shear stress range.In active phase HSP patients TAS was found as 1.285±0.36 Trolox Eq./l, this value was 1.567±0.45 Trolox Eq./l in remission phase and 1.684±0.45 mmol Trolox Eq./l in the control group. MDA values were found 9.3±3.6 nmol/L in active phase patients, 3.6±1.9 in remission phase and 5.8±2.4 nmol/L in control group.