Wilms tümörü vakalarına eşlik eden konjenital anomali, malformasyon ve genetik sendromlar
Wilms tumor and associated congenital anomalies, malformations and genetic syndromes
- Tez No: 860151
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Wilms tümörü gelişimine yatkınlık oluşturan klinik anormalliklerin; genetik sendrom, anomali ve malformasyonlar altında incelenmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: 1971-2023 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Bilim Dalı'nda Wilms tümörü tanısı alan ve eşlik eden bir klinik sendrom, anomali veya malformasyona sahip 68 hastanın klinik özellikleri ve tedavileri retrospektif olarak incelendi ve yaşam analizleri yapıldı. Bulgular: 52 yıllık süreçte başvuran 775 hasta içerisinde Wilms tümörü ilişkili klinik anormalliği bulunan 68 hasta tespit edildi (%8,8). Olguların ortanca tanı yaşı 2,1'di. (en küçüğü 1 ay ile en büyüğü 11,7 yaş olmak üzere) Erkek:kız oranı ikiydi. Wilms tümörü yatkınlığı olan sendromlar; WAGR Sendromu (n=8), Beckwith Wiedemann Sendromu (n=4), Denys Drash Sendromu (n=9), Frasier Sendromu (n=1), Fanconi Sendromu (n=2) olarak belirlendi. Genitoüriner anomaliler; çift toplayıcı sistem (n=7), atnalı böbrek (n=7), renal hipoplazi (n=1), kriptorşidizm (n=13) ve hipospadias (n=8) olarak saptandı. Ayrıca izole hemihipertrofi olguları (n=10) ve diğer malformasyon sendromları (n=3) belirlendi. Ailevi Wilms tümörü bir olguda saptandı. Hastaların %14,7'sinde genetik olarak kanıtlanmış bir sendrom mevcuttu. Hastaların %19,1'i tümör yatkınlığı nedeniyle yapılan tarama ile tanı aldı. %29,4'ünde bilateral tümör mevcuttu Tümör dokusunda histopatolojik olarak anaplazi iki hastada saptandı. Yirmi beş hastada Evre I-II hastalık, sekiz hastada tanı anında metastatik hastalık mevcuttu. Cerrahi tedavi hastaların %95,5'ine uygulandı; %95,5'ine kemoterapi, %44,1'ine radyoterapi verildi. Ortanca izlem süresi 9,2 yıldı. Toplamda 68 hastanın 30'unda ölüm görüldü. 10 yıllık genel yaşam ve olaysız yaşam hızları sırası ile %65,8 ve %56,3'tü. Eşlik eden klinik anormalliğe göre yaşam hızları analiz edildiğinde istatiksel anlamlı fark bulunamadı ancak hastaların %16,6'sında klinik anormalliği ilişkili morbiditesine bağlı ölüm görüldü. Uzun dönem takipte hastaların sendromik komplikasyonlardan ve tedaviye bağlı geç dönem yan etkilerden sıklıkla etkilendikleri görüldü. Sonuç: Wilms tümörü klinik olarak sendromlar, anomali ve malformasyonlarla en sık ilişkilendirilen çocukluk çağı kanseri olup klinik anormalliği olan hastaların hem tanı yaşı daha erken hem de bilateral hastalık oranı daha fazladır. Ayrıca bu hastalar sendromik komplikasyonlar nedeniyle de tümör dışı ölüm riski yüksek bir gruptur. WT yatkınlığı olan klinik anormalliklerde rutin tümör taramasının yaşam hızına etkisi için daha ileri araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the clinical abnormalities with a tendency to develop Wilms tumor, under genetic syndromes, anomalies and malformations. Patients and Methods: Between 1971 and 2023, 68 patients were diagnosed with Wilms tumor and a concomitant clinical abnormality at Hacettepe University, Department of Pediatric Oncology. The clinical characteristics, treatment results were retrospectively analyzed. Results: A clinical abnormality related to Wilms tumor were found in 68 (%8,8) among 775 patients admitted during 52-year period. The median age of diagnosis was 2,1 (minimum of 1 month to maximum of 11,7 years). Male:female ratio was 2. Syndromes with predisposition to WT were: WAGR Syndrome (n=8), Beckwith Wiedemann Syndrome (n=4), Denys Drash Syndrome (n=9), Frasier Syndrome (n=1), Fanconi Syndrome (n=2). Genitourinary anomalies were: duplex collecting system (n=7), horseshoe kidney (n=7), renal hypoplasia (n=1), cryptorchidism (n=13), and hypospadias (n=8). Hemihypertrophy cases (n=10) and other malformation syndromes (n=3) were noted. Familial Wilms tumor was detected in one patient. %14,7 of patients had a genetically proven predisposition syndrome. %19,1 of patients were diagnosed through screening. Bilateral tumors were present in %29,4. Histological diagnosis of anaplasia was made in 2. 25 patients had Stage I-II disease and eight had metastatic disease at the time of diagnosis. Surgery had been performed in %95,5, %95,5 had received chemotherapy, and %44,1 had received radiotherapy. Median follow-up was 9,2 years. 30 deaths were observed in 68 patients. 10-year overall survival (OS) and event-free survival (EFS) were %65,8 and %56,3, respectively. The type of clinical abnormality did not affect OS and EFS, but %16,6 of deaths were due to morbidity related to their clinical abnormality. Patients were frequently affected by syndromic complications or treatment-related late effects. Conclusion: Wilms tumor is associated with genetic syndromes, congenital anomalies and malformations the most, of all pediatric cancers. Patients with related clinical abnormalities were relatively younger and had often bilateral disease. Also, this group of patients were at high risk for premature death due to syndromic complications. Further studies should be conducted to investigate the role of screening and its effect on survival in these patients.