REAPS modelinin özel yetenekli öğrencilerin bilimsel yaratıcılıklarına ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of the REAPS model on the scientific creativity and problem solving skills of specially talented students
  1. Tez No: 860150
  2. Yazar: HARUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu araştırmanın amacı REAPS modelinin özel yetenekli öğrencilerin bilimsel yaratıcılıklarına ve problem çözme becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırma karma yöntem desenlerinden iç içe gömülü karma deneysel desene uygun olarak yürütülmüştür. İç içe desende nitel veriler temel olan nicel verilerin içine gömülmüştür. Çalışma grubunda Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören 32 özel yetenekli 6. sınıf öğrencisi yer almıştır. Araştırma, 2 hafta oryantasyon ve 10 hafta da uygulama olmak üzere 12 hafta süre ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Bilimsel Yaratıcılık Testi, TASC etkinlik kâğıtları, günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; bilimsel yaratıcılık testi bakımından deney grubunda bulunan özel yetenekli öğrencilerin bilimsel yaratıcılık puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde artış olduğu görülmüştür. REAPS modeli ile ders işlenen deney grubunda, öğrencilerin iki farklı probleme yönelik geliştirdikleri çözümler analiz edildiğinde, öğrencilerin süreç içerisindeki problem çözme becerilerinin geliştiği görülmüştür. Öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda, REAPS modelinin, öğrencilerin gerçek yaşamlarındaki problemlere çözüm sağlamada etkili olduğu, öğrencilerde problem çözme becerisinin gelişimine katkı sağladığı, yaratıcılığı ve iletişim becerilerini geliştirdiği ifade edilmiştir. Ayrıca REAPS modelinin anlamlı öğrenmeyi sağladığı, araştırma imkânı tanıdığı, öğrenciler arasındaki iş birliğini arttırdığı ve dersi eğlenceli bir boyuta taşıdığı öğrenciler tarafından ifade edilmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of REAPS model on scientific creativity and problem-solving skills of gifted students. The research was conducted through nested mixed experimental design, one of the mixed method designs. In the nested design, qualitative data are embedded in the underlying quantitative data. The study group consisted of 32 gifted 6th grade students studying in Adıyaman Science and Art Centre. The research was conducted for 12 weeks, 2 weeks for orientation and 10 weeks for implementation. Scientific Creativity Test, TASC activity sheets, diaries and semi-structured interview form were used as data collection tools. The results of the study revealed that there was a significant increase in the scientific creativity scores of the gifted students in the experimental group in terms of scientific creativity test compared to the control group. When the solutions developed by the students for two different problems in the experimental group, which was taught through the REAPS model, were analyzed, it was seen that the problem-solving skills of the students improved during the process. As a result of the interviews with the students, it was stated that the REAPS model was effective in providing solutions to problems in students' real lives, contributed to the development of problem-solving skills in students, and improved creativity and communication skills. In addition, it was stated by the students that the REAPS model provides meaningful learning, provides research opportunities, increases the cooperation between students and makes the lesson fun. Suggestions were given in line with the results of the study.