Avrupa baskı resminde fantastik
Fantastic in European print
- Tez No: 860170
- Danışmanlar: PROF. HAYRİ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Fantastik, yüzyıllar boyunca hemen her alanda dikkatleri üzerine çeken ve böylelikle yoğun ilgi gören bir tür olmuştur. Başta resim, sinema, edebiyat, tiyatro, müzik, mimari olmak üzere birçok sanat dalında etkisini gösteren fantastik gerçek ile düş arasına ince bir sınır çekmiştir. Bu sınır, sanatçıların yorumlarına bağlı olarak zaman zaman aşılmış bazı zamanlar da ise görünmez bir hale getirilmiştir. 15.yüzyıl ile birlikte Rönesans sanatında ilk örnekleri görülmeye başlanan fantastik resimlerin ilk sanatçıları arasında Hieronymus Bosch ve Sandro Botticelli gibi isimler yer almaktadır. Sembolizm dönemine kadar hızlı bir şekilde yaygınlık kazanan Fantastik Sanatın, Sürrealizm ve Dadaizm sanat akımlarının gelişmesine ön ayak olmuştur. Viyana Fantastik Gerçekçilik Okulu'nun, bir grup sanatçı tarafından kurulmasının ardından sanat literatürüne geçen fantastik realizm, 20.yüzyıl itibariyle daha kapsamlı bir şekilde etkisini göstermeye devam etmektedir. Fantastiğin, Avrupa Baskı Resim sanatındaki etkileri ise yüzyıllar önce başlamış olup dünyanın dört bir yanında hissedilmiş böylelikle bugünlere kadar ulaştırılmıştır. Bugün, Avrupa sanatında ve Avrupa Baskı Resim özelinde fantastiğin değeri, hiç yadsınamayacak boyutlara ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Fantastic has been a genre that has attracted attention in almost every field for centuries and thus attracted great attention. Fantastic, which has an impact on many branches of art, especially painting, cinema, literature, theater, music and architecture, has drawn a thin border between reality and dream. Depending on the interpretations of the artists, this limit has sometimes been exceeded and at other times has been made invisible. Names such as Hieronymus Bosch and Sandro Botticelli are among the first artists of fantastic paintings, whose first examples began to be seen in Renaissance art in the 15th century. Fantastic art, which became widespread until the Symbolism period, paved the way for the development of Surrealism and Dadaism art movements. Fantastic Realism, which entered the art literature after the Vienna School of Fantastic Realism was founded by a group of artists, continues to exert its influence in a more comprehensive way as of the 20th century. The effects of fantastic on European printmaking began centuries ago and have been felt all over the world, thus continuing to this day. Today, the value of the fantastic in European art and European printmaking in particular has reached undeniable levels. In our research, these issues were discussed in detail and supported with examples.