4-6 yaş aralığındaki kekemeliği olan ve olmayan çocukların öz-düzenleme becerilerinin karşılaştırılması
Comprasion of self-regulation skills of children with and without stuttering among the age of 4-6
  1. Tez No: 860169
  2. Yazar: LEMAN DİLARA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA SELVİ BALO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kekemeliği olan ve olmayan 4-6 yaş aralığındaki çocukların öz-düzenleme becerilerini ebeveyn raporu ve araştırmacı ölçümüne dayalı olarak karşılaştırmak bu tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Çalışmaya 4-6 yaş aralığında 14 kekemeliği olmayan ve 10 kekemeliği olan çocuk katılmıştır. Katılımcılara Okul Öncesi Öz-Düzenleme Ölçeği ve 4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (Anne Formu) uygulanmıştır. Uygulanan ölçeklerin yanı sıra kekemeliği olan grubun kekemelik sıklığı hesaplanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, katılımcıların öz-düzenleme becerileri yaş, cinsiyet ve kekemelik sıklığı değişkenlerine göre incelenmiş ve kekemeliği olan ve olmayan çocukların öz düzenleme puanları gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda 4 ve 6 yaş grubunda kekemeliği olan ve olmayan çocukların öz-düzenleme becerilerinde farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to compare the self-regulation skills of children aged 4-6 with and without stuttering, based on parent report and researcher measurement. 14 non-stuttering and 10 stuttering children aged 4-6 years participated in the study. Preschool Self-Regulation Scale and Self-Regulation Skills Scale for 4–6-Year-Old Children (Mother Form) were administered to the participants. In addition to the applied scales, the stuttering frequency of the stuttering group was calculated. For the purpose of the study, the participants' self-regulation skills were examined according to age, gender and stuttering frequency variables, and the self-regulation scores of children with and without stuttering were compared between groups. As a result of the study, it was observed that children with and without stuttering in the 4 and 6 age groups showed differences in their self-regulation skills.