Finansal getiri sağlamaya yönelik kitle fonlama kurumu
Crowdfunding institution aimed at generating financial returns
  1. Tez No: 860178
  2. Yazar: KÜBRA MUAZZEZ SÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SEMERCİ VURALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kitle fonlama kurumu, fon desteğine ihtiyacı olanların hayata geçirmek istedikleri fikir ve projeleri için büyük kitlelerden az miktarlarda para toplamak amacıyla internet vasıtasıyla açık çağrıda bulunulması yöntemidir. Yeni yeni hukuki zemine oturtulmaya çalışılan bu yöntem geleneksel finansman yöntemlerine alternatif olarak özellikle 2008 ekonomik krizinden sonra geleneksel sermaye yöntemleri ile nakit para temin edilmesinde yaşanan zorluk sebebiyle getirilmiş olup gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir. İnternet temelli olan bu sistem fona ihtiyacı olanlar ile fon desteğinde bulunmak isteyenleri kolay ve hızlı bir şekilde buluşturma olanağına sahiptir. 2008 ekonomik krizinden sonra yaygınlaşmaya başlayan ve avantajları olan bu yöntemin çok fazla tercih edilmesinden dolayı devletler tarafından yasal zemine oturtulmak amacıyla çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında öncelikle alternatif finansman yöntemi olan kitle fonlama kurumunun tanımı, bu modelin tarihsel gelişimi, taraflarının kimler olduğu, hangi türlerde uygulandığı ve avantajları ile birlikte dezavantajlarının neler olduğundan bahsedilmiştir. Ayrıca ABD hukukundaki ve AB hukukundaki düzenlemelerden bahsedilmektedir. Son olarak ise Türk hukukunda kitle fonlama kurumu yasal düzenlemeler ile beraber irdelenip incelenmiş ve yabancı hukuktaki düzenlemeler ile karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crowdfunding institution, it is a method of making an open call via the internet in order to raise small amounts of money from large masses for the ideas and projects that those who need funding support want to implement. This method, which is just trying to be established on a legal basis, was introduced as an alternative to traditional financing methods, especially after the 2008 economic crisis, due to the difficulty in obtaining cash through traditional capital methods, and continues to develop day by day. This internet- based system has the opportunity to easily and quickly bring together those who need funds and those who want to provide funding support. Since this method, which started to become widespread after the economic crisis and has many advantages, was preferred by many states, studies have begun to be carried out by states in order to put it on a legal basis. Within the scope of this study, first of all, the definition of crowdfunding institution, which is an alternative financing method, the historical development of this model, who the parties are, what types it is applied in, and what its advantages and disadvantages are mentioned. Additionally, regulations in US law and EU law are mentioned. Finally, the crowdfunding institution in Turkish law was examined and examined together with the legal regulations and comparisons were made with the regulations in foreign law.