Radyoterapi almış nazofarenks kanserli hastalarda Pd-L1, PD-1 ve ebv ekspresyonunun sağkalım üzerine etkisinin araştırılması
The evaluation of the effect of PD-L1, Pd-1, and EBV expression on overall survival in patients with nasopharynx cancer who received radiotherapy
- Tez No: 860184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KANYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Baş boyun skuamöz hücreli karsinomu (BBSHK) dâhil birçok malignitede PD-L1 ekpresyonu bildirilmiştir. Ancak BBSHK çalışmalarında genellikle farklı doğası gereği nazofarenks kanseri (NFK) tanılı hastalar dâhil edilmemiştir. Bu sebeple biz NFK tanılı hastalarda Programlanmış ölüm ligandı 1 (PD-L1), Programlı hücre ölümü 1 (PD-1) ve Epstein-Barr virus (EBV) eksresyonunun sağkalım üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Bu tek merkezli, retrospektif çalışmaya Ocak 2010 - Mart 2022 tarihleri arasında küratif radyoterapi almış metastatik olmayan NFK tanılı hasta dahil edildi. PD-L1, PD-1 ve EBV verileri immünohistokimyasal boyanma sonucu elde edildi. Tümör proporsiyon skoru (TPS) ve Kombine pozitif skor (CPS) skorları hesaplandı. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, ki kare testi, bağımlı örneklem t testi, tekrarlı ölçümler varyans analizi, ROC analizi, Kaplan Meier analizi ve Cox regresyon analizinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Programmed death-ligand 1 (PD-L1) is reported to be highly expressed in various tumour types including head neck squamous cell carcinoma (HNSCC). However most of the HNSCC studies were excluded patients with nasopharyngeal carcinoma (NPC). For this reason, we aimed to investigate Programmed death-ligand 1 (PD-L1), Programmed cell death -1 (PD-1) and Epstein-Barr virus (EBV) expressions and affect on survival in patients diagnosed with NPC. Method: Patients diagnosed with non metastatic NPC treated with definitive radiation therapy between January 2010 and March 2022 were included in this single centre, retrospective study. PD-L1, PD-1 and EBV data were obtained as a result of immunohistochemical staining. Tumor proportion score (TPS) and Combined positive score (CPS) scores were calculated. Independent sample t test, chi square test, dependent sample t test, repeated measures analysis of variance, ROC analysis, Kaplan Meier analysis and Cox regression analysis were used to evaluate the data.