Ardahan ili halk kültüründe kutlamalar
Celebrations in Ardahan province folk culture
- Tez No: 860183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA PETROVICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Eğlence kültürü içerisinde yer alan geleneksel kutlamalar, toplumların yaşam biçimlerini, tarihini ve kültürünü gösteren geçmişten bugüne aktarılarak gelen uygulamalardır. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde, Ardahan ilindeki eğlenceler ile ilgili yapılan bu çalışmanın başlığı“Ardahan İli Halk Kültüründe Kutlamalar”şeklinde belirlendi. Bu çalışmada bölgenin kültürünü oluşturan bayramlar, törenler, kutlamalar; yöresel şenlik ve festivaller tespit edildi ve sınıflandırma yapıldı. Amaç bu kutlamaların tarihi süreç içerisinde geçirmiş oldukları değişim ve dönüşümleri halkbilimi bağlamında incelemektir. Çalışma, bölgenin giyim-kuşam, müzik, dans ve yeme-içme gibi pek çok kültürel ögesinin de tespit edilerek hem gelecek kuşaklara aktarılması hem de kültürün korunması açısından önem teşkil etmektedir. Eğlence kültürü bir bölgenin ekonomik, sosyal ve siyasal vb. alanlardaki gelişmişlik düzeyini de göstermektedir. Ardahan ilinin hem coğrafi özellikleri ve iklimin yanı sıra geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olması sebebiyle de tören ve kutlamalarda da bunların izlerini görmek mümkündür. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Her bölüm kendi içerisinde alt başlıklar ile beraber aktarılmıştır. Değerlendirme kısmında tespit edilen etkinliklerin kaybolma nedenlerini veya nasıl bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğu aktarılmış ve sonuç kısmında ise bazı tespitler ile çalışma tamamlanmıştır. Çalışma hem alan araştırması hem de yazılı ve dijital kaynaklar taranarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional celebrations in the entertainment culture are the practices that have been transferred from the past to the present, showing the lifestyles, history and culture of societies. As a result of the research and examinations, the subject of the study on the ceremonies and celebrations of Ardahan province was determined as“Celebrations in the Folk Culture of Ardahan Province”. In this study, the holidays, ceremonies and celebrations that make up the culture of the region; Local festivities and festivals were identified and classified. The aim is to examine the changes and transformations these celebrations have undergone throughout history in the context of folklore. The study is important in terms of identifying many cultural elements of the region, such as clothing, music, dance and food and beverage, and transferring them to future generations and preserving the culture. Entertainment culture is the economic, social and political etc. of a region. It also shows the level of development in these fields. It is possible to see traces of these in ceremonies and celebrations due to the geographical features and climate of Ardahan province, as well as the fact that the source of income is agriculture and animal husbandry. The study consists of three parts. Each section is explained with its own subheadings. In the evaluation part, the reasons for the disappearance of the detected activities or how they are changing and transforming were explained, and in the conclusion part, the study was completed with some findings. The study was conducted by both field research and scanning written and digital sources.